https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci, kontrterroryści szkolą medyków w krakowskim szpitalu. Uczą lekarzy i pielęgniarki samoobrony i reakcji na atak bombowy

Barbara Ciryt
Opracowanie:
Policjanci szkoli medyków w krakowskim szpitalu
Policjanci szkoli medyków w krakowskim szpitalu KWP w Krakowie
Szkolenia z samoobrony oraz działań w razie zagrożenia bombowego przeszli pracownicy, personel medyczny Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. G. Narutowicza w Krakowie. Reakcji na atak, zachowania w razie niebezpieczeństwa uczyli ich funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie.

Władze miejskiego szpitala Gabriela Narutowicza w Krakowie postanowili zadbać o bezpieczeństwo lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy i zorganizowali medykom szkolenie. Odbyło się 9 maja 2025 r.

To policyjni kontrterroryści przeszkolili personel szpitala. Informowali jak zachować się w sytuacji kryzysowej.

- Dwóch policyjnych pirotechników omówiło zasady postępowania z podejrzanym niebezpiecznym przedmiotem. Funkcjonariusze wskazywali jak zachować się w takiej sytuacji i jakie służby powiadomić. Następnie dwaj policjanci z zespołu bojowego z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrosystycznego zapoznali medyków z metodą 4U czyli „ uważaj, uciekaj, ukryj się, udaremnij atak!” - informuje Małopolska Policja.

Funkcjonariusze podkreślają, że zgodnie z założeniami Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW, każdy może być świadkiem zdarzeń o charakterze terrorystycznym bez względu na miejsce, w którym się obecnie znajduje – w kraju czy za granicą.

Zasady postepowania w 4 krokach

Policja wskazuje, właściwą reakcję, zgodną z zasadą postępowania w 4 krokach (4U!), która może uratować życie:

  1. Zwracaj uwagę na nienaturalne zdarzenia i zachowania osób. Nigdy nie bądź obojętny. Uważaj! Informacje o zagrożeniu przekazuj na numer alarmowy 112.

  2. Jeśli usłyszysz wybuch lub strzały – nie podchodź! Jeśli możesz – uciekaj! Nie wracaj na miejsce zdarzenia. Informuj mijane osoby o zagrożeniu.

  3. Jeśli ucieczka nie jest możliwa lub jest zbyt niebezpieczna, ukryj się! Zabarykaduj pomieszczenie, wycisz telefon i odsuń się od okien i drzwi.

  4. Jeśli nie możesz się ukryć ani uciec – udaremnij atak! Działaj przez zaskoczenie i we współpracy z innymi osobami.

Podczas szkolenia w szpitalu policjanci zaprezentowali również jak można skutecznie obronić się przed bezpośrednim atakiem, wykorzystując dostępne pod ręką przedmioty.

od 12 lat



Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska