https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Barwne widowisko, święto folkloru w Mogilanach. Spinka Krakowska z ludowymi tańcami i śpiewem

Barbara Ciryt
V Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Spinka Krakowska” w Mogilanach trwał dwa dni
V Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Spinka Krakowska” w Mogilanach trwał dwa dni Barbara Ciryt
Przyśpiewki, tańce, stroje ludowe odświętne, ale i codzienne - prezentacje folkloru to już tradycja w Mogilanach. W niedzielę, 25 maja zakończył się V Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Spinka Krakowska” im. Janiny Kalicińskiej. To wydarzenie dla zespołów folklorystycznych, par tanecznych, kapel ludowych, instrumentalistów, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i gawędziarzy.

Uczestnicy przeglądu przez dwa dni prezentowali żywe dziedzictwo kulturowe regionu. Przegląd był częścią Tygodnia Kultury w Mogilanach, który potrwa do 31 maja do Majówki w Mogilańskim Dworze.

Przegląd Folklorystyczny Spinka Krakowska jest wydarzeniem, w którym co roku uczestniczy około pół tysiąca wykonawców. Tym razem przyjechali z 7 powiatów województwa małopolskiego.

Jak informowali jurorzy przewodniczący Marek Harbaczewski i etnografka Monika Dudek na przegląd stawiło się 45 zespołów i solistów, najwięcej, bo 21 z powiatu krakowskiego, 12 z chrzanowskiego, 4 z myślenickiego, 3 z oświęcimskiego, po 2 z bocheńskiego i wielickiego oraz 1 z miechowskiego.

Jurorzy podkreślali, że poziom wykonawców jest bardzo wyrównany, dlatego przyznawano po pięć miejsc drugich i trzecich. Jednak bywały kategorie, w których nie przyznawano pierwszych miejsc. Jury oceniało surowo, ale wymagania są potrzebne, bo skłaniają zespoły do poszukiwań starych ludowych tekstów, pieśni, przyśpiewek.

Patronka przeglądu Janina Kalicińska

Przegląd jest okazją do prezentacji zespołów ludowych, zdobywania doświadczenia, podglądania repertuaru i wizerunku innych grup ludowych. To także prezentacja osoby patronki przeglądu Janiny Kalicińskiej, folklorystki, etnochoreografki, niezwykłej pasjonatki folkloru krakowskiego, która była mistrzynią praktycznej prezentacji folkloru na scenie. W mogilańskim dworze przez dwa dni można było oglądać wystawę poświęconą Janinie Kalicińskiej.

Dla dzieci i dorosłych organizowano liczne warsztaty artystyczne i edukacyjne, w tym taneczne zajęcia z krakowiakiem. Podczas warsztatów był czas na edukowanie uczestników spotkania o tym z czego słynie gmina Mogilany i region podkrakowski. A gmina Mogilany ma coś wyjątkowego - cieszyniankę wiosenną, kwiat wyjątkowy, kwitnący na zielono i o niej też mówiono na warsztatach.

Cieszynianka kwitnie wiosną, o tej porze, w Polsce jest pod ścisłą ochronną, a gmina Mogilany może się pochwalić rezerwatem, w którym cieszynianka występuje.

Tydzień Kultury w Mogilanach

Na artystów ludowych oraz widzów czeka jeszcze moc atrakcji.

26 maja Muzyczny Dzień Matki

  • Koncert uczestników zajęć muzycznych GOK pod kierunkiem Elżbiety Koc i Susanne Nagy.

27 maja dla miłośników czytania

Dwór w Mogilanach

  • Od godz.16.30 - Rodzinne warsztaty czytelnicze organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mogilanach.

  • Od godz.18.00 - Tata też czyta - spotkanie z Grzegorzem Turnauem

28 maja dla wielbicieli malarstwa i historii sztuki

  • Dwór w Mogilanach od godz. 17.00 - Kossak, jakiego nie znacie - wykład Andrzeja Bogunię-Paczyńskiego, czyli historyczno-obyczajowa opowieść dokumentalisty i autora tekstów o historii kultury małopolskiej.

29 maja - Dzień Kultury Drogowej

  1. Sala widowiskowa OSP Mogilany od godz. 18.00 - spotkanie związane z bezpieczeństwem w codziennym życiu kierowców i świadków zdarzeń drogowych.

30 maja dzień dla przedszkolaków

  • W Gaju policja przeprowadzi zabawowe szkolenie i egzamin z nagrodami na Superpieszego Przedszkolaka.

31 maja Majówka w Mogilańskim Dworze

  • Impreza plenerowa całodniowa zakończy Tydzień Kultury w Mogilanach. Wieczorną atrakcją będzie koncert Norbiego. Po nim potańcówka przy akompaniamencie zespołu INTRO.

emisja bez ograniczeń wiekowych



Wideo

Wybrane dla Ciebie

Liverpool wygrał XIII Murapol Cup - Puchar Prezydenta Miasta Krakowa

Liverpool wygrał XIII Murapol Cup - Puchar Prezydenta Miasta Krakowa

Święto w Niecieczy! Wielka feta w po awansie Bruk-Betu Termaliki do ekstraklasy

Święto w Niecieczy! Wielka feta w po awansie Bruk-Betu Termaliki do ekstraklasy

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska