Po tragicznych wydarzeniach i śmierci lekarza brutalnie zaatakowanego w szpitalu smutek i żal nie ustają. Zmarły lekarz Tomasz Solecki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym, na wniosek wojewody, przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Dzień żałoby, protest przeciwko agresji
- W obliczu tragicznych wydarzeń, które poruszyły całą naszą społeczność, informujemy, że decyzją Dyrekcji, dzień 6 maja br. zostaje ogłoszony dniem żałoby w Szpitalu Uniwersyteckim. O godzinie 12:00 spotkajmy się przed budynkiem Szpitala Uniwersyteckiego na ulicy Jakubowskiego 2, aby uczcić pamięć Doktora Tomasza Soleckiego oraz pokazać solidarność z jego Rodziną, a także aby zaprotestować przeciw agresji w życiu społecznym, szczególnie tej kierowanej w stosunku do medyków - informuje społeczność Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Szpital i jego pracownicy prosili o wyrozumiałość w związku z wystąpieniem czasowych utrudnień. Przestrzegali, że mogą w tym czasie pojawić się ewentualne problemy z dotarciem do tej placówki. Jednak to czas dla nich na przeżycie żałoby.
W samo południe przed szpitalem zebrali się pracownicy, dyrektor i personel placówki oraz tłumy pacjentów, mieszkańców Krakowa i Małopolski pogrążonych w smutku. Było kilka zdań od dyrekcji i wycie syren, a potem chwila ciszy.
- Jeszcze niedawno miał plany, jeszcze niedawno być może zastanawiał się, gdzie pojedzie na wakacje. A teraz nie ma go z nami. W takich chwilach zastanawiamy się jaka była ulubiona muzyka danej osoby. Ja Tomka nie znałem, na tyle dobrze, żeby wiedzieć jakie kawałki lubi, jakich wykonawców. Dlatego pozwólcie, że uczcijmy go muzyką, która najczęściej towarzyszy medykom poprzez włączenie syren alarmowych. Panowie włączamy syreny - mówił łamiącym się głosem Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Przed szpitalem stali pracownicy oraz karetki, w których włączono sygnały świetlne i dźwiękowe. Syreny żegnały lekarza.
Zawyły syreny w całym Krakowie, minuta ciszy w szpitalach
Nie tylko Szpital Uniwersytecki uczci Tomasza Soleckiego. Inne szpitale w Krakowie również o godz. 12:00 minutą ciszy oddały cześć zmarłemu lekarzowi.
To nie wszystko, bo w smutku pogrążone jest całe miasto. Dlatego we wtorek, 6 maja w samo południe Kraków uczcił zamordowanego medyka. W tym czasie w całym mieście wyły syreny.
Dyrektor szpitala już w dniu tragedii powiedział ze łzami w oczach: "Ten szpital nigdy nie będzie już taki sam".
Tragedia w gabinecie lekarskim
Przypomnijmy, że tydzień temu we wtorek, 29 kwietnia w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie doszło ogromnej tragedii. Wówczas w godzinach przedpołudniowych do placówki wtargnął 35-letni mężczyzna. Wielokrotnie ugodził ostrym narzędziem Tomasza Soleckiego, lekarza poradni ortopedycznej. Mimo błyskawicznej reakcji zespołu medycznego z kilku krakowskich szpitali, życia medyka nie udało się uratować.
Szpital z całym swoim personelem łączymy się w bólu z rodziną doktora, z żoną, dziećmi, bratem, rodzicami. Dyrektor już w pierwszych dniach po tragedii wskazywał na niewyobrażalną agresję względem personelu medycznego.
Dyrektor SU Marcin Jędrychowski mówił: "Nikt nie spodziewał się, że dojdzie do ataku tutaj gdzie na co dzień ratujemy życie i zdrowie ludzkie."
Ostatnie pożegnanie Tomasza Soleckiego
Pogrzeb tragicznie zmarłego lekarza Tomasza Soleckiego odbędzie się 7 maja na cmentarzu Prądnik Czerwony (Batowice) w Krakowie. Msza święta żałobna rozpocznie się o godzinie 13.40 w kaplicy przy ul. Powstańców.
Jak poinformował wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Jednak pogrążeni w smutku bliscy Zmarłego proszą, aby ta uroczystość była przede wszystkim rodzinna. Rodzina prosi także o nieskładanie kondolencji.
Wojewoda wyjaśnia, że wszystko, co odbywa się w związku z pogrzebem zamordowanego lekarza jest próbą przyzwoitej reakcji na akt nieuzasadnionej, okrutnej i skrajnie niepotrzebnej przemocy. Zawnioskował do wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz ministra Jana Grabca o to, aby pogrzeb śp. Pana Doktora miał charakter państwowy, a uroczystość odbyła się z udziałem wojskowej asysty honorowej. Wystąpił również do prezydenta Andrzeja Dudy o przyznanie Panu Doktorowi pośmiertnie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Pośmiertne odznaczenia za zasługi dla ochrony zdrowia
– Doktor Solecki był uznanym specjalistą, znanym z empatii, oddania pacjentom i wysokich kwalifikacji zawodowych. Swoje obowiązki wykonywał, kierując się etyką zawodową, przysięgą lekarską i głębokim poczuciem odpowiedzialności za drugiego człowieka. Jego działalność miała istotny wpływ na życie wielu osób, a jego postawa stanowi wzór dla obecnych i przyszłych przedstawicieli zawodów medycznych – tak napisano w uzasadnieniu wniosku o pośmiertne odznaczenie Pana Doktora Tomasza Soleckiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Odznaczenie zostało przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudy. Podczas uroczystości pogrzebowej zostanie przekazane rodzinie Zmarłego przez zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotra Ćwika. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych przyznane za wybitne zasługi w działalności na rzecz ochrony zdrowia.
Lekarz Szpitala Uniwersyteckiego śp. Tomasz Solecki zostanie również uhonorowany pośmiertnie:
Odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” przyznaną przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę.
Odznakę Honoris Gratia za szczególne zasługi dla miasta Krakowa przyznaną przez prezydenta miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego.
