https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Turkusowy cud natury 30 minut drogi od Krakowa. Słyszeliście o źródle Jordan? Zachwycające i niebezpieczne

Klaudia Warzecha
Ukryty cud natury 30 minut od Krakowa. Przejdź do galerii i dowiedz się ciekawostek o źródle Jordan
Ukryty cud natury 30 minut od Krakowa. Przejdź do galerii i dowiedz się ciekawostek o źródle Jordan visitmalopolska.pl
Zaledwie pół godziny drogi od Krakowa kryje się prawdziwa perła natury - turkusowe źródło Jordan w Ściborzycach. Zachwyca kolorem i niezwykłą czystością, ale potrafi też zaskoczyć swoją siłą. To miejsce piękne i tajemnicze. Może okazać się doskonałym wyborem na szybką wycieczkę. Z pewnością warto je zobaczyć.

Spis treści

Źródło Jordan. Turkusowy cud natury zaledwie 30 minut od Krakowa.

Źródło Jordan w Ściborzycach, ukryte w urokliwej Dolinie Dłubni, zachwyca krystalicznie czystą, turkusową wodą. Źródło ma status nieożywionego pomnika przyrody oraz charakter wywierzyskowy. Jak podaje visitmalopolska.pl

W niecce źródła można zobaczyć pozostałości drewnianej ramy, pochodzące z czasów, gdy w źródle przechowywano żywność.

Przejdź do galerii i zobacz jak wygląda żywe turkusowe jezioro pod Krakowem oraz poznaj ciekawostki z nim związane.

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się jedynie ciekawostką przyrodniczą, jego nazwa niesie ze sobą głębsze, symboliczne znaczenie. W Polsce określenie „Jordan” często nadawano miejscom o szczególnej duchowej wymowie – nawiązującym do biblijnej rzeki, w której według tradycji Jan Chrzciciel udzielił chrztu Jezusowi. Takie źródła bywały wykorzystywane do rytualnych obmyć lub symbolicznych chrztów, co podkreślało ich religijny charakter i nadawało im aurę sacrum.

Piękne i niebezpieczne

Źródło Jordan w Ściborzycach to źródło typu wywierzyskowego, znane również jako wywierzysko. Tego typu źródła powstają w obszarach zbudowanych z wapieni i innych skał rozpuszczalnych. Woda, która przesiąka przez podłoże, rozpuszcza skały, tworząc systemy podziemnych kanałów i jaskiń. Gdy znajdzie ujście na powierzchnię, wypływa nagle i często z dużą siłą – właśnie jako wywierzysko.

Wywierzyska mogą stanowić spore zagrożenie. W wyjątkowych sytuacjach mogą wciągnąć człowieka i doprowadzić do utonięcia. Źródła krasowe często mają nagłe spadki dna, głębokie otwory lub systemy podziemne, do których można się osunąć. Woda może wyglądać płytko i spokojnie, a w rzeczywistości być bardzo głęboka i nieprzewidywalna.

Jak dostać się do źródła?

Tego typu źródła stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną, szczególnie ze względu na swoje atrakcyjne turkusowe barwy i pulsującą wodę. Źródło Jordana znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Dłubnia. Aby do niego trafić musimy szukać drogi do źródła około 750 metrów za znakiem drogowym „Ściborzyce”. Z głównej drogi wąska ścieżka odchodząca w prawo prowadzi do źródła. Źródło Jordan to doskonała atrakcja dla miłośników przyrodniczych zjawisk. Wybierając się w jego okolice warto jednak zachować szczególną ostrożność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska