Smocza Jama znajduje się w zachodnim zboczu Wawelu. Od strony bulwarów wiślanych pilnuje jej ziejąca ogniem rzeźba Władysława Chromego, która stoi tu od lat 70. XX wieku.
Sama jaskinia powstała około 12 milionów lat temu w wyniku krasowienia skały jurajskiej. Smoczą Jamę do zwiedzania przystosował Profesor Adolf Szyszko–Bohusz po odzyskaniu w r. 1918 przez Polskę niepodległości.
Aby zwiedzić Smoczą Jamę należy się udać na wawelskie wzgórze.
Tu mieszkał Smok Wawelski
Długość pieczary wynosi 270 m, a dostępna trasa turystyczna 81 m. Zwiedzanie rozpoczyna się na terenie wzgórza w pobliżu baszty Złodziejskiej. W ceglanej wieżyczce (dawnej studni austriackiej) znajduje się klatka schodowa.
"Pierwsza komora, położona najniżej, jeszcze w XIX wieku była zalana wodą, którą czerpano dla potrzeb mieszkańców wzgórza" - czytamy na stronie zamku Królewskiego na Wawelu.
Największą z komór jest kolejna - druga, nakryta w najwyższej partii ceglaną kopułą. Zwiedzający będą mieli okazję już wkrótce zobaczyć tę kopułę od drugiej strony, spacerując nową trasą podziemną Międzymurze, wiodącą m.in. nad Smoczą Jamą.
Kolejne wąskie i błotniste komory są niedostępne dla zwiedzających. W ostatniej komorze Smoczej Jamy kiedyś mieściła się karczma.
Bilety w cenie 9 zł i 7 zł ulgowy. Dla dzieci do lat 6 wstęp wolny.
