Spis treści
Małopolski Szlak Winny. Mała Toskania na wyciągnięcie ręki
Małopolska może pochwalić się wieloma skarbami. Jednym z nich jest właśnie małopolski Szlak Winny, w którego skład wchodzi 65 winnic położonych na terenie województwa małopolskiego.
Są to 22 trasy liczące od 30 do 40 kilometrów poprowadzone w pobliżu małopolskich winnic. Jak podaje visitmalopolska - Trasy te mają wymagający charakter ze względu na strome i długie podjazdy, jednak wysiłek rekompensują piękne krajobrazy i malowniczo położone winnice.
Przejdź do galerii i zobacz jakie winnice można odwiedzić na Małopolskim Szlaku Winnym!
Jak podaje małopolski szlak winny - Małopolska jest obecnie przodującym pod względem liczby winnic regionem w naszym kraju. Do tej pory powstało tu już co najmniej 200 takich plantacji (trudno je wszystkie zliczyć), z których aż 90 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność. To najwięcej ze wszystkich polskich województw.
Chociaż za najciekawszy okres zwiedzania winnic uznaje się przełom lata i jesieni to także wiosną odwiedzenie winnic może być niezwykłym doświadczeniem. Wiosną można podziwiać młode pędy winorośli, uczestniczyć w pierwszych pracach sezonowych, a także poznać proces całorocznej pracy winiarza.
Pierwsza winnica w Polsce założona w Krakowie
Najwięcej winnic w Polsce znajduje się w województwach lubuskim, podkarpackim, małopolskim i dolnośląskim. Mówi się także, że to właśnie w Małopolsce znajdują się najlepsze polskie winnice. To także w Małopolsce powstała pierwsza winnica.
Szacuje się, że winnica miała powstać już w połowie X w. Jak podaje wawel.krakow.pl - Dokonano tego na wzgórzu wawelskim, a krzewy, sprowadzone prawdopodobnie z Czech i Moraw, posadzone na wapiennym zboczu, miały rodzić owoce do wykorzystania w celach liturgicznych. Winnica ta uległa zniszczeniu najprawdopodobniej w XVII wieku. Dziś mają o niej przypominać zasadzone w Ogrodach Królewskich winorośle odmian Concord, Ontario, Alwood i Cascade.
Czym jest Małopolski Szlak Winny
Małopolski Szlak Winny ma być przede wszytkim atrakcją dla turystów i mieszkańców województw, którzy chcą poznać lokalne produkty i obcować z przyrodą. Często w ramach szlaku organizowane są Dni Otwartych Winnic gdzie można odwiedzić rodzinne gospodarstwa z wieloletnią tradycją. Zobaczyć niezwykłe krajobrazy, poznać proces tworzenia wina oraz degustować ich smaki.
To może Cię zainteresować: To najdłuższa ścieżka w koronach drzew w Europie
