Podziwiać tu można piękno krajobrazu, polnych kwiatów, a jak się dobrze poszuka można znaleźć m.in. pierwiosnka wyniosłego, znanego z tego, że rośnie raczej w górach Pirenejach, Alpach, na Uralu lub w polskich Sudetach, Karpatach. No i w Ojcowie.
Park siedmiuset jaskiń
Ojców jest niezwykły nie tylko dlatego, że są tu takie gatunki, jak objęty częściowa ochroną pierwiosnek. Bo w Ojcowskim Parku Narodowym jest ponad 80 prawnie chronionych gatunków roślin jak: wyjątkowa brzoza ojcowska, są storczyki, paproć języcznik zwyczajny, wiśnia karłowata...
Park ojcowski słynie z jaskiń, zinwentaryzowano około 700, ale także z niecodziennego klimatu sprzyjającego spacerom. A park jest najmniejszym w Polsce, a jego symbolem jest nietoperz.
Sama wioska Ojców jest mała. Mówi się, że mieszka tu około 200 osób, ale niektórzy dodają, że to stan mieszkańców w sezonie letnim. Natomiast turystów jest sporo, około 600 tysięcy rocznie.
Zamek z historią i legendą
Ojców ma piękną historię. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1370 roku. Osada powstała przy zamku, który w XIV wieku kazał wznieść król Kazimierz Wielki. A legenda mówi, że to na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca Władysława Łokietka, chroniącego się podobno w tutejszych jaskiniach.
Ojców i park są wyjątkowe pod wieloma względami. Która wioska w Małopolsce dorówna tej niewielkiej osadzie, w której mnoży się zabytkowe obiekty, łącznie z ruinami zamku, wille należące kiedyś do znanych rodzin, służące jako pensjonaty, lokalne gastronomiczne, do tego słynna na całą Polskę Kaplicę na Wodzie.
Wyjątkowe wody Prądnika
A wody Prądnika też są niezwykle. Były wykorzystywane jako źródło energii dla tutejszych zakładów. Tu wzdłuż rzeki znajdowały się młyny zbożowe, tartaki, folusze (do obróbki sukna), kuźnice, w których powstawały wyroby metalowe oraz prochownie (młyny do robienia prochu).
To nie wszystko, bo Ojców ma też przeszłość uzdrowiskową. Tu znajdował się Zakład Leczniczy Goplana. Funkcjonował w XIX wieku. Ten główny dom zdrojowy dziś nie istnieje, w czasie swojej świetności miał 60 pokoi, wiele gabinetów lekarskich. Wówczas tutejsze uzdrowisko było tak znane, jak niejedno zagraniczne.
