https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękna willa w Ojcowie dostanie nowe życie. W "Grzybowskiej" powstanie Dom Nietoperza. Co to będzie?

Barbara Ciryt, (PAP)
Willa Grzybowska w Ojcowie po remoncie będzie Domem Nietoperza
Willa Grzybowska w Ojcowie po remoncie będzie Domem Nietoperza Barbara Ciryt
Ojcowski Park Narodowy wyremontuje zabytkową Willę "Grzybowską". Zdobył na to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Obiekt z przełomu XIX i XX weku ma służyć jako Centrum Nietoperza, czy inaczej nazywany Dom Nietoperza. Tu w centrum Ojcowa w niedalekiej odległości od siedziby OPN będzie się mieścił ośrodek edukacyjny w całości poświęcony latającym ssakom - nietoperzom, które są symbolem parku. Inwestycja ma być gotowa za trzy lata - otwarcie zapowiedziano na 2028 rok.

Remont willi i kładki dojazdowej na rzece

Jak informuje Ojcowski Park Narodowy jest tu prowadzona inwestycja odtworzeniowa zabytkowej willi. Powstaje w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Celem projektu jest odrestaurowanie zabytku i przekształcenie tak, żeby stworzyć Centrum - Domu Nietoperza.

Realizacje inwestycji rozpoczęto w minionym roku od budowy kładki dojazdowej do obiektu oraz chodnika dla pieszych. W ramach zadania jest także odtworzenie zniszczonej willi, a na koniec przygotowanie ekspozycji edukacyjnej związanej z nietoperzami.

Jak informuje PAP - dyrektor OPN Tomasz Gierat wskazał, że budynek wymaga kapitalnego remontu i adaptacji na cele edukacyjne. Ojcowski Park Narodowy pozyskał na to unijne dofinansowanie w wysokości ponad 5,7 mln zł. Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na 8 mln 305 tys. zł.

Tu będą żyły nietoperze, dostosują dla nich willę

Dyrektor przekazał, że w ramach projektu powstała już kładka pieszo-jezdna prowadząca do willi.

- Miejsce to będzie wyjątkowe i połączy cele edukacyjne z ochroną nietoperzy, dla których zostanie przeznaczony jeden pion budynku – specjalnie dostosowany do ich potrzeb. Zwierzęta te pojawiają się tam w okresie letnim, tworząc tzw. kolonię letnią - zapowiedział dyrektor Gierat.

Szef parku w Ojcowie wskazuje, że Willa Grzybowska to doskonała lokalizacja, aby nieinwazyjnie monitorować zachowania tych ssaków. Podkreśla, że interaktywna przestrzeń edukacyjno-wystawiennicza będzie odkrywcza, pobudzająca do myślenia oraz oparta na zaangażowaniu wielu zmysłów.

Jak informuje OPN obiekt po remoncie przede wszystkim będzie pełnił funkcję edukacyjną. Tu będzie można zdobywać wiedzę na temat nietoperzy, w ujęciu lokalnym i globalnym. Możliwe będzie poznanie ich biologii i znaczenia w przyrodzie, sposoby ochrony oraz zwiększenie akceptacji tych niezwykle charyzmatycznych i prowadzących skryty tryb życia zwierząt. Centrum ma być również przestrzenią szkoleniową, w której odbywać się będzie wymiana doświadczeń pomiędzy pracownikami OPN, przewodnikami, wolontariuszami i specjalistami (chiropterologami).

Gości zaproszą do zabytkowej kuchni i sypialni

Goście, turyści, osoby odwiedzające Dom Nietoperza będą się poruszać po jego pomieszczeniach, m.in. kuchni i sypialni, dzięki czemu możliwe będzie poznanie zwyczajów i życia nietoperzy przez pryzmat doświadczeń ludzkich.

Grupami docelowymi przyjmowanymi w centrum będą: dzieci i młodzież szkół lokalnych, szkół ogólnopolskich oraz studenci (w tym koła naukowe), społeczność lokalna, turyści odwiedzający Ojcowski Park Narodowy, przewodnicy, lektorzy zajęć środowiskowych, chiropterolodzy. Obiekt będzie częściowo dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Nietoperze symbole Ojcowskiego Parku Narodowego

W godle Ojcowskiego Parku Narodowego jest stylizowana sylwetka nietoperza. Te ssaki są wśród zwierząt najbardziej kojarzone z OPN.

Na terenie parku stwierdzono 21 gatunków nietoperzy spośród wszystkich 26 gatunków żyjących w Polsce. Ponadto tu w Ojcowie 19 gatunków nietoperzy zimuje. Nietoperze mają w parku bardzo dobre warunki do życia - to tereny zalesione ze skałami wapiennymi, jest tu dostatek pożywienia oraz dogodnych miejsc do zimowania w jaskiniach.

Najliczniejszym gatunkiem nietoperzy w OPN jest podkowiec mały. Inne zaobserwowane gatunki w Ojcowie i okolicach to m.in.: podkowiec duży, nocek duży, nocek rudy, nocek orzęsiony, nocek łydkowłosy, nocek Brandta, nocek wąsatek, nocek Alkatoe, mroczek późny, gacek brunatny, mopek zachodni.

Według badań od lat 90. XX wieku liczba nietoperzy w OPN wzrasta. Wpływ na dobrostan tych ssaków ma poprawa stanu środowiska naturalnego, związana przede wszystkim z wycofaniem toksycznych środków ochrony roślin oraz dobra ochrona stanowisk zimowania.

Dzieje willi, której właścicielami byli Grzybowscy

Willa Grzybowska stoi u podnóża Złotej Góry. Sąsiaduje z budynkiem zwanym hotelem Pod Złotą Górą. Z informacji znajdujących się w publikacjach o OPN można przeczytać, że obie wille pełniły role pensjonatów z charakterystycznymi gankami. Pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Ta druga była znacznie przebudowana.

Swoją nazwę Willa Grzybowska wzięła od nazwiska właścicieli. Niektóre dokumenty podają, że powstała w 1900 roku. A w 1976 wykupił ją Ojcowski Park Narodowy. Pełniła kilka funkcji. Oprócz tego, że była pensjonatem mieściła się w niej izba położnicza, stacja badawcza Polskiej Akademii Nauk. A od kilkunastu lat stała pusta.

Zespół Zawiszówek w Ojcowie popadł w całkowitą ruinę. To obiekty przy głównej trasie turystycznej

Rudery straszą w Ojcowie. Widok, który zaskakuje tysiące tur...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska