https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wisła znowu wyschła. Wędkarze alarmują, wstrzymania wody się powtarzają, giną niezliczone ilości narybku i ikry

Barbara Ciryt
Obniżony stan wody w Wiśle. To kolejna taka awaria na stopniu Łączany. Zdjęcie wykonane przez świadka zdarzenia z dnia 14 maja
Obniżony stan wody w Wiśle. To kolejna taka awaria na stopniu Łączany. Zdjęcie wykonane przez świadka zdarzenia z dnia 14 maja Udostępnione FB Paweł Chodkiewicz
Woda w Wiśle przestaje płynąć. Wędkarze fotografują suche dno rzeki i alarmują. Na stopniu wodnym Łączany drugi raz tej wiosny doszło do wstrzymania przepływu wody w Wiśle. Koryto wysycha czasowo, aktywiści, wędkarze biją na alarm. - Giną niezliczone ilości narybku, ikry... - interweniują i z ubolewaniem mówią, te interwencje nie przynoszą efektu.

Spadek populacji wielu gatunków ryb

14 maja 2025 roku rano doszło do awarii na stopniu Łączany. To nie pierwsza taka zarejestrowana, sfotografowana i udokumentowana awaria. Tej wiosny miała już miejsce podobne zatrzymanie przepływu, było to 9 kwietnia.

- Do takich wstrzymań dochodzi w najbardziej newralgicznym momencie dla życia w rzece, czyli wiosennego okresu tarła wielu gatunków ryb. Na dobrą sprawę nie wiemy do ilu takich incydentów dochodzi, gdy akurat nie ma w pobliżu kogoś kto zrobi zdjęcie...- alarmuje wędkarz aktywista Paweł Chodkiewicz, wolontariusz w Strażnikach Rzek WWF.

Wędkarze mówią z niepokojem, że zauważają w ostatnich latach w obwodzie Wisły ogromny spadek populacji większości gatunków ryb jak: jaź, kleń, boleń, sandacz, szczupak, okoń, nie mówiąc o świnkach i brzanach...

- Większość gatunków, które kiedyś występowały w olbrzymich ilościach i były pospolite, aktualnie stały się rzadkością i można powiedzieć wprost, że są na wymarciu - ubolewają wędkarze.

Wędkarze: Na Wiśle dochodzi do skrajności

Sytuacja jest bardzo poważna. Aktywiści mówią, że Wisła staje się pusta, a przyczyną są wieloletnie wahania wody przez stopnie wodne.

- Aktualnie dochodzi już do skrajności jakimi są niemal całkowite wstrzymania wody, które są gwoździem do trumny dla życia w podkrakowskiej Wiśle - mówi Chodkiewicz.

Drugi raz zgłaszają problem do służb i wskazują, że to nie przynosi większego efektu. Wahania i wstrzymania wody powtarzają się cały czas. Chodkiewicz dodaje: "Nie ma żadnego zadośćuczynienia dla rzeki, planu na odbudowę populacji ryb w Wiśle, dodatkowej klauzuli operatu rybackiego, o karach nie wspominając..."

Wędkarze zapowiadają, że złożą zawiadomienie na policję i do prokuratury.

O tę sytuację obniżenia wody zapytaliśmy dzisiaj w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie. Czekamy na odpowiedź.

Nie pierwsza awaria na stopniu Łączany

Poprzednia sytuacja, w której również na stopniu wodnym Łączany Wisła przestała płynąć miała miejsce 9 kwietnia. Wówczas nie tylko wędkarze i aktywiści alarmowali, ale także posłanka Daria Gosek-Popiołek wskazywała: Koryto rzeki było miejscami całkowicie suche przez kilkadziesiąt minut. Brzmi jak katastrofa? Bo to jest katastrofa – dla ryb, ptaków, całego ekosystemu. Dla ludzi też. Złożyła wówczas interwencję poselską do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie pytając o to, dlaczego doszło do wstrzymania przepływu wody i o reakcje służb.

Wody Polskie wydały wówczas komunikat, a którego wynikało, że nie było problemu, bo otrzymały informacje z Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Krakowie, że nie stwierdzono śniętych ryb poniżej Stopnia Wodnego Łączany.

W Łączanach jest Mała Elektrownia Wodna, która należy do państwowej spółki Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. Wówczas dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie wyjaśniał, że przyczyną nagłego obniżenia stanu wody w Wiśle był remont jednej z turbin tej elektrowni. O planowanych pracach elektrownia powinna powiadomić kilka godzin wcześniej, żeby spiętrzyć wodę, zrobić zapas. Tak się nie stało.

Potem winy szukano w tym, że utrzymuje się bardzo niski stan wody w Wiśle i bywał przyczyną zatrzymywania pracy elektrowni w Łączanach.

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska