https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Muzealne ogrody to oazy zieleni w Krakowie. Mieszkańcy rzadko tu zaglądają. A warto!

Anna Piątkowska
Ogród Zamku Królewskiego na Wawelu od kilku sezonów stanowi miejsce plenerowych wystaw rzeźby współczesnej
Ogród Zamku Królewskiego na Wawelu od kilku sezonów stanowi miejsce plenerowych wystaw rzeźby współczesnej ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS
Ogrody Królewskie na Wawelu, ogrody Muzeum Mahoffera, Czapskich i Wyspiańskiego to zielone zakątki, do których warto zajrzeć nie tylko w upalny dzień. Kilka z nich odwiedzicie za darmo.

Ogrody Królewskie na Wawelu

Odtworzone na podstawie badań i analiz, nawiązujące do renesansowych założeń ogrodowych królewskiej rezydencji dziś stanowią sezonową atrakcję Wawelu. Stąd rozciąga się piękna panorama na miasto, widać kopuły kościołów i dachy kamienic z niecodziennej perspektywy.

Od kilku sezonów Ogrody Królewskie stanowią plener dla wystaw rzeźby współczesnej, gościły tu zwierzęta Józefa Wilkonia, monumentalne rzeźby Pawła Orłowskiego, prace Zdzisława Beksińskiego, a tego lata rzeźby Magdaleny Abakanowicz.

Zastosowana roślinność, kompozycja nasadzeń oraz elementy architektury ogrodowej przywołują klimat epoki. Ogrody składają się z tarasów górnego i dolnego oraz niewielkich winnic.

Bilety w cenie 9 i 7 zł ale można tu zajrzeć także w ramach zwiedzania ekspozycji zamkowych.

Ogrody Rzeźbiarek

To połączone ogrody oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie - Muzeum Wyspiańskiego (pl. Sikorskiego 6) oraz Muzeum Czapskich (ul. Piłsudskiego 12), które połączone zostały w szlak prezentujące plenerowe pokazy rzeźb autorstwa kobiet: Barbary Falender, Aliny Szapocznikow i XIX-wiecznej artystki Teofili (Toli) Certowicz.

- Tworząc ten szlak chcieliśmy zwrócić uwagę na to, o czym pewnie większość zwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie nie myśli, a mianowicie, że muzeum to nie tylko nasze kolekcje, sale wypełnione słynnymi dziełami, ale także wspaniałe ogrody, dziedzińce. Wiosna to doskonały moment, by je poznać – mówi kuratorka ogrodowej wystawy Agata Małodobry. - Stojące w plenerze prace prezentują się inaczej niż w muzealnych salach. Inaczej w pięknym wiosennym słońcu, w deszczu, a także o różnych porach dnia – zmienność oświetlenia i pogody tworzy tu dodatkową wartość.

Latem w ogrodzie Muzeum Czapskich działa plenerowe kino na leżakach, a przez cały rok w mieszczącym się tu Pawilonie Czapskiego oddalona od gwaru miasta urokliwa kawiarnia ze stolikami w zielonej przestrzeni.

Wstęp do ogrodów wolny w godzinach otwarcia oddziałów.

Tajemniczy Ogród na Krupniczej

Na tyłach Muzeum Mahoffera kryje się prawdziwy tajemniczy ogród z kawiarnianymi stolikami.

"Ogród Mehoffera stanowi swego rodzaju przedłużenie ekspozycji i tak jak niegdyś współtworzy urok domu. Związany jest z tradycją tego rejonu Krakowa, usytuowanego poza obrębem dawnych murów miejskich, gdzie nad odnogami płynącej tu niegdyś Rudawy od stuleci lokowano młyny i warsztaty rzemieślnicze, a także podmiejskie ogrody, z czasem stopniowo zabudowywane" - tak przedstawia to miejsce Muzeum Narodowe w Krakowie.

Za odnowienie i udostępnienie publiczności dawnego ogrodu Józefa Mehoffera, Muzeum otrzymało nagrodę im. Prof. Janusza Bogdanowskiego, przyznawaną w uznaniu „dbałości o przestrzeń publiczną Krakowa” oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Sybilla 2004".

Ogród czynny jest codziennie od wiosny do jesieni. Odbywają się tutaj koncerty, warsztaty dla dzieci, a także imprezy okolicznościowe z okazji "Nocy Muzeów", "Święta Ogrodów" i inne.

Ogród Muzeum Archeologicznego będzie wytchnieniem dla mieszkańców

Obecnie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie trwa wielki remont, ale kiedy na powrót muzeum otworzy się dla zwiedzających, będzie można odetchnąć w jego pięknym ogrodzie. Mieszkańcy ponownie będą mogli tu przyjść w 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska