- Tegoroczna "Panorama polskiego dokumentu" ma pięć różnych odsłon. Dwie z nich utkane zostały z archiwaliów, trzy to historie współczesne. Drugi podział przebiega inaczej. Mamy tu bowiem esej o historii Europy, jest opowieść o warszawskiej ulicy, wreszcie dokumentacja ludzkich zmagań: artysty z tworzywem i osób dotkniętych ułomnościach fizycznymi z przeciwnościami losu - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Archiwalne pociągi
Czy pociąg może służyć za metaforę ludzkiego losu? Maciej J. Drygas, jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, przez siedem lat zbierał materiały archiwalne do filmu uhonorowanego nagrodą główną na festiwalu IDFA. „Pociągi" to monumentalna podróż przez XX-wieczną Europę, w której trasa kolejowa splata się z dziejami wojen, migracji i przemianami społecznymi. Od euforii pierwszych podróżników, przez transporty żołnierzy i wygnańców, po powojenne powroty. Całość zyskuje dodatkowy wymiar dzięki hipnotyzującej muzyce Pawła Szymańskiego w tle.
Zrealizowany w oparciu o unikatowe materiały archiwalne dokument Michała Bielawskiego, poświęcony Andrzejowi Munkowi, autorowi niezapomnianych filmów „Człowiek na torze”, „Eroica”, „Zezowate szczęście” i „Pasażerka”, to autorskie spojrzenie na dorobek artystyczny czołowego twórcy polskiej szkoły filmowej ilustrowane fragmentami filmów, kronikami i zdjęciami z bogatego archiwum bohatera.Całość spaja narracja z offu, zbudowana z wywiadów udzielonych przez samego Andrzeja Munka oraz jego współpracowników i przyjaciół, która prowadzi nas przez opowieść o jego życiu i twórczości. Ważnym elementem filmu “Pasażer Andrzej Munk” są odnalezione w polskich i zagranicznych archiwach nieznane wcześniej materiały z udziałem reżysera.
Współczesne bolączki
Ulica w centrum Warszawy. Arjun Talwar wyemigrował do Polski ponad dekadę temu z Indii i wciąż zmaga się z poczuciem wyobcowania. Aby pokonać bariery między sobą a pełnym społecznych i politycznych niepokojów krajem, zaczyna filmować swoich sąsiadów, odkrywając mozaikę ukrytych historii, wspólnych tęsknot i fascynujących postaci: listonosza, który oprócz listów dostarcza również recepty na samotność czy przybysza z Damaszku, starającego się odtworzyć z pamięci swoje rodzinne miasto. Z nieco ponad kilometrowej Wilczej wyłania się obraz współczesnej Europy, a Polska, często postrzegana jako nieprzyjazna i konserwatywna, w obiektywie reżysera “Listów z Wilczej” zyskuje czuły i pełen humoru portret.

Kultura i rozrywka
“Aria di Bravura” to szczera i osobista opowieść o świecie osób jąkających się. Choć problem dotyka aż 2% światowej populacji, rzadko pojawia się w filmach, nawet dokumentalnych. Film Małgorzaty Goliszewskiej, kręcony w Krakowie przez kilka lat, śledzi historię niezwykłej terapeutki, Grażyny Malczyk, która wierzy, że odkryła nową metodę pomagającą ludziom pokonać jąkanie. Równocześnie obserwujemy losy dwojga jej pacjentów – ich codzienne zmagania z komunikacją oraz sukcesy w dążeniu do samorealizacji pomimo wyzwań, jakie stale napotykają.
Agata Roczniak - pierwsza w Polsce modelka na wózku, prezeska Fundacji Diversum - udowadnia, że życie z niepełnosprawnością to coś więcej niż walka z przeciwnościami losu. Bohaterka “Szczęścia Agaty” ma rdzeniowy zanik mięśni (SMA), a zarazem jest spełnioną matką i żoną. Pływa, skacze ze spadochronem, jeździ w góry, pracuje jako modelka. W ramach swojej fundacji zwiększa świadomość społeczną na temat problemów osób z różnymi niepełnosprawnościami i zaraża innych optymizmem. Film Krzysztofa Rogulskiego jest inspirującą opowieścią o kobiecie, która nieustannie przełamuje własne ograniczenia.
65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinie Kijów w dniach od 25 maja do 1 czerwca oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD.