https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Las łęgowy ma prawo istnieć". Krakowianie upominają się o bezcenny przyrodniczo teren w Przegorzałach

Anna Piątkowska
W sobotę na Rynku Głównym odbył się happening w obronie lasu łęgowego w Przegorzałach. Aktywiści chcą, by ten unikatowy ekologicznie teren był szczególnie chroniony
W sobotę na Rynku Głównym odbył się happening w obronie lasu łęgowego w Przegorzałach. Aktywiści chcą, by ten unikatowy ekologicznie teren był szczególnie chroniony ANDRZEJ BANAS
Ślepowron, czaple, ślimaki, żaby, bobry i mnóstwo innych przedstawicieli fauny zamieszkującej lasy łęgowe w Przegorzałach to bohaterowie happeningu, jaki odbył się w sobotę na Rynku Głównym w Krakowie. Akcja pod hasłem "Apel dla Lasu łęgowego" miała zwrócić uwagę na cenny ekologicznie teren miasta. Aktywiści czynią starania na rzecz jego ochrony.

Amazońska dżungla w Krakowie

"Las Łęgowy ma prawo istnieć” to jedno z haseł, jakie pojawiło się wśród mnóstwa barwnych przedstawień fauny i flory na Rynku Głównym.

- Już ponad 30. lat temu dr. Kazimierz Walasz powiedział, że mamy w Przegorzałach unikatowy - prawdopodobnie nawet w skali europejskiej – las łęgowy, dlatego podejmujemy walkę o ten rezerwat. Tym bardziej, że w tej chwili w Polsce las łęgowy stanowi zaledwie 5 proc. wszystkich lasów – mówi aktywistka Katarzyna Pilitowska.

Aktywiści czynią starania, by las łęgowy w Przegorzałach został użytkiem ekologicznym. Pomysłodawcy podkreślili w projekcie uchwały, że ochrona tego obszaru ma znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, siedlisk przyrodniczych i krajobrazu.

Jak tłumaczą, las łęgowy w Przegorzałach to unikatowy ekosystem, stanowiący jeden z dwóch największych lasów łęgowych w Małopolsce i jedyny na 125-kilometrowym odcinku Wisły.

- Las łęgowy stanowi wspaniałe siedlisko dla fauny i flory wzdłuż rzek, ale stanowił także naturalną zaporę, kiedy rzeka wylewa. Najczęściej lasy łęgowe tworzą wodolubne drzewa wierzby i topole. Takie obszary zamieszkuje wiele gatunków chronionych, w lesie łegowym w Przegorzałach żyje kilkadziesiąt gatunków chronionych, jednym z najbardziej charakterystycznych, który pojawił się w wielu pracach tu, na Rynku, to ślepowron, ale mieszkają tam też bobry, płazy – wyjaśnia Katarzyna Pilitowska.

– Las wygląda momentami jak fragment Amazonii z malowniczymi oczkami wodnymi i gęstymi wierzbami — dodaje Krzysztof Kwarciak, radny Dzielnicy Zwierzyniec.

Obszar lasu łegowego w Przegorzałach zamieszkuje m.in. 106 gatunków ptaków, 14 gatunków ssaków oraz 103 gatunków grzybów, z których 32 znajdują się na “Czerwonej liście grzybów
wielkoowocnikowych w Polsce”.

Jak tłumaczą aktywiści, ustanowienie użytku ekologicznego zapewni ochronę cennych siedlisk przyrodniczych, umożliwi prowadzenie działań takich jak usuwanie gatunków inwazyjnych czy monitoring przyrodniczy, a jednocześnie pozwoli na kontynuację tradycyjnych form użytkowania terenu, takich jak amatorski połów ryb czy racjonalna gospodarka leśna.

Las Łęgowy ma prawo istnieć

Użytek ekologiczny Las Łęgowy w Przegorzałach o powierzchni 53,65 ha, położony jest w Krakowie, na terenie dzielnicy VII Zwierzyniec. Grunty na przeważającej części stanowią własność gminy Kraków lub Skarbu Państwa. Łęg przegorzalski znajduje się w obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Mieszkańcy Krakowa mają teraz realną szansę wpłynąć na przyszłość tego wyjątkowego miejsca, zapewniając jego ochronę dla obecnych i przyszłych pokoleń.

– Już w 1997 roku chciano go wyciąć, potem planowano trasę szybkiego ruchu. Dzięki mobilizacji mieszkańców udało się to powstrzymać. Teraz nie ma już żadnych powodów, by nie objąć tego miejsca ochroną – podkreślał Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody.

- Wczoraj zakończyły się konsultacje społeczne do projektu uchwały, który przygotowała Komisja Ochrony Środowiska o ustanowienie ochrony lasu łęgowego im. Kazimierza Walasza. Czekamy na raport z konsultacji, mamy pozytywne uzgodnienia z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska więc nie ma już przeszkód, by ten temat trafił pod obrady Rady Miasta. Liczę na to, że wydarzy się to jeszcze w czerwcu. Mamy ponad 50 ha terenu do ochrony – mówi Łukasz Maślona, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Zaproponowano, by patronem użytku ekologicznego Las Łęgowy w Przegorzałach był dr Kazimierz Walasz (ur. 1952 - zm. 2025), biolog, ornitolog. Był autorem lub współautorem wielu publikacji ważnych dla kształtowania i ochrony środowiska przyrodniczego Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych


Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska