https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sadzili las pod Krakowem. Przedstawiciele lokalnych organizacji, młodzież, seniorzy, władze na „przyspieszonym” kursie inżynierii leśnej

Barbara Ciryt
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” - sadzenia lasu w Rudnie
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” - sadzenia lasu w Rudnie Wiktor Feliks/Koło Naukowe Wydziału Leśnego UR w Krakowie
Sadzenie lasu w Rudnie w gminie Krzeszowice zorganizowali przedstawiciele Nadleśnictwa Krzeszowice Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Do akcji dołączyli przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, samorządowcy gminni, seniorzy oraz młodzież, studenci, myśliwi z kół łowieckich i leśnicy. Przypominamy, że to była część ogólnopolskiej inicjatywy ,,Lasy na nowe 100-lecie”.

Jak wskazali organizatorzy akcji sadzenia drzew Nadleśnictwo Krzeszowice - przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie powierzchni leśnej w regionie oraz edukację mieszkańców na temat znaczenia lasów dla środowiska.

Owoce, grzyby, orzechy, miód i dziczyzna

- Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to, jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Lasów odbywają się pod hasłem „Lasy i żywność”. Lasy dostarczają nam mnóstwo naturalnych, zdrowych produktów – od dzikich owoców, grzybów i orzechów po miód i dziczyznę - informuje Nadleśnictwo Krzeszowice.

Wśród uczestników akcji byli: burmistrz Krzeszowic, urzędnicy, przedstawiciele Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Gmina Krzeszowice, Koła Gospodyń Wiejskich w Tenczynku, ZSiP Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, studenci Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Akcja sadzenia odbywała się pod okiem doświadczonych leśników. W Rudnie podczas inicjatywy posadzono ponad 800 drzew, w tym 150 sztuk sadzonek trześni ptasiej.

„Przyspieszony” kurs inżynierii leśnej

Jak informowali leśnicy - sadzeniu towarzyszył „przyspieszony” kurs inżynierii leśnej. Uczestnicy dowiedzieli się na czym polega hodowla lasu, w jakim celu prowadzi się zmiany składów gatunkowych w lasach, jak planuje się nasadzenia, skąd pochodzą sadzonki.

Podkreślano, że lasy to wspólne dobro i dziedzictwo wszystkich Polaków, powierzone w zarząd leśnikom z Lasów Państwowych. To dobro zwane „srebrami rodowymi” przynosi  polskiej gospodarce (w zależności od szacunków), od 2 do 4 procent PKB.

- Obraz leśników zajmujących się jedynie pozyskiwaniem drewna nie odpowiada faktycznej pracy w lesie i rzeczywistym zadaniom realizowanym w związku z wyzwaniami zrównoważonej gospodarki leśnej. Tam, gdzie drzewa pozyskujemy, tam sadzimy nowe pokolenie lasu lub wspieramy odnawianie się go w naturalny sposób - podkreśla Kordian Habel, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Krzeszowice.

Polskie lasy są coraz bardziej różnorodne

Leśnicy zwracają uwagę na to, że Polskie lasy są coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność i hartuje na okresy ograniczonego dostępu do wody, czy niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.

Podczas akcji „Lasy na nowe 100-lecie” podkreślano, że sadzenie lasów to inwestycja w przyszłość Polski, integracja, nauka, budowanie wzajemnego zaufania i szacunku. Ta inicjatywa to także okazja do przekazania informacji, że priorytetem Lasów Państwowych jest odnowienie nasadzeń na każdej powierzchni, z której drzewa pozyskano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska