https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiesili budki lęgowe w parku miejskim w Skawinie. To miejsca głównie dla ptaków wróblowatych

Barbara Ciryt
Wieszanie budek lęgowych dla ptaków w Parku Miejskim w Skawinie
Wieszanie budek lęgowych dla ptaków w Parku Miejskim w Skawinie Gmina Skawina
Park Miejski w Skawinie wzbogacił się o piękne budki lęgowe dla ptaków. Zawieszono je wysoko na drzewach, żeby stworzyć miejsce dla niewielkich ptaków i cieszyć się z ich obecności. Budki są dla ptaków wróblowatych, różnego rodzaju sikorek. Inicjatorem i organizatorem wieszania budek jest ornitolog Michał Paweł Molicki. W akcji pomogli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej OSP Skawina II (Korabniki).

Jak informują skawińscy urzędnicy z wydziału promocji to już druga akcja wieszania budek.

- Powiesiliśmy 10 budek, opisanych i ponumerowanych. Wszystko zostało zrobione pod nadzorem ornitologa - mówią pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.

Budki lęgowe dla wróbli i sikorek

Gmina współpracuje z ornitologiem Michałem Pawłem Molickim z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. To on opiekuje się ptakami w parku.

- Powieszone budki są przeznaczone dla różnego rodzaju ptaków, głównie wróblowatych. Miejsce tam mogę znaleźć: wróble, mazurki, sikorki bogatki, właściwie różne gatunki sikorek - mówi Michał Mlicki.

Zaznacza, że w takich miejscach jak parki w miastach budki lęgowe trzeba powiesić wysoko, żeby człowiek, nawet z dosyć długim kijem nie dosięgnął. - Dlatego powiesiliśmy je na wysokości około czterech metrów. Pomogli nam w tym strażacy. Budki mają służyć przez dłuższy czas. Potem w lutym będziemy musieli dostać się do tych budek i je wyczyścić. Prawdopodobnie przy czyszczeniu też zwrócimy się o pomoc do strażaków - dodaje ornitolog.

Park Miejskie w Skawinie

Park Miejski w Skawinie to miejsce spacerów, rekreacji, wypoczynku, a także imprez na powietrzu. Został założony w 1927 r., znajduje się w centrum Skawiny. Ważnym miejscem parku jest Pałacyk „Sokół” z 1906 r., a obok niego pomnik króla Kazimierza III Wielkiego, założyciela miasta.

W parku jest około 60 gatunków drzew m.in. pomnik przyrody - wielki dąb. Wśród drzew są alejki spacerowe, place zabaw dla dzieci, a w drugiej części starorzecze - łąki podzielone zbiornikiem wodnym. Miejsce do joggingu, jazdy na rolkach i rowerze oraz zewnętrzna siłownia i urządzenia do street workout'u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska