Jak informują skawińscy urzędnicy z wydziału promocji to już druga akcja wieszania budek.
- Powiesiliśmy 10 budek, opisanych i ponumerowanych. Wszystko zostało zrobione pod nadzorem ornitologa - mówią pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.
Budki lęgowe dla wróbli i sikorek
Gmina współpracuje z ornitologiem Michałem Pawłem Molickim z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. To on opiekuje się ptakami w parku.
- Powieszone budki są przeznaczone dla różnego rodzaju ptaków, głównie wróblowatych. Miejsce tam mogę znaleźć: wróble, mazurki, sikorki bogatki, właściwie różne gatunki sikorek - mówi Michał Mlicki.
Zaznacza, że w takich miejscach jak parki w miastach budki lęgowe trzeba powiesić wysoko, żeby człowiek, nawet z dosyć długim kijem nie dosięgnął. - Dlatego powiesiliśmy je na wysokości około czterech metrów. Pomogli nam w tym strażacy. Budki mają służyć przez dłuższy czas. Potem w lutym będziemy musieli dostać się do tych budek i je wyczyścić. Prawdopodobnie przy czyszczeniu też zwrócimy się o pomoc do strażaków - dodaje ornitolog.
Park Miejskie w Skawinie
Park Miejski w Skawinie to miejsce spacerów, rekreacji, wypoczynku, a także imprez na powietrzu. Został założony w 1927 r., znajduje się w centrum Skawiny. Ważnym miejscem parku jest Pałacyk „Sokół” z 1906 r., a obok niego pomnik króla Kazimierza III Wielkiego, założyciela miasta.
W parku jest około 60 gatunków drzew m.in. pomnik przyrody - wielki dąb. Wśród drzew są alejki spacerowe, place zabaw dla dzieci, a w drugiej części starorzecze - łąki podzielone zbiornikiem wodnym. Miejsce do joggingu, jazdy na rolkach i rowerze oraz zewnętrzna siłownia i urządzenia do street workout'u.
- Piękna willa w Ojcowie dostanie nowe życie. Powstanie tu... Dom Nietoperza!
- Stawy pod Krakowem pełne kontrowersji. Woda spuszczona, degradacja trwa
- Rozkwitły kwiaty w parkach krzeszowickich. Zawilce, fiołki, żonkile i drzewa w pąkach
- Wielkie sprzątanie gminy. Zbierali butelki, opony, części odkurzacza, telewizora
- Wycinka lasu pod Krakowem. Interweniują mieszkańcy i posłanka. Leśnicy wyjaśniają
- Sadzili las pod Krakowem. Członkowie lokalnych organizacji poznawali hodowlę lasu
