Studenci dostaną klucze do miasta!
Juwenalia to przede wszystkim coroczne święto studentów, podczas którego odbywają się zarówno imprezy kulturalne, jak i sportowe organizowane przez i dla studentów.
Tegoroczne Juwenalia w Krakowie odbędą się w dniach 7-17 maja 2025. Wówczas w czterech studenckich strefach na terenie Krakowa będzie miało miejsce wiele imprez, koncertów i wydarzeń towarzyszących.
Wspomniane strefy znajdować się będą w lokalizacjach:
- AGH Plaża - Miasteczko Studenckie AGH, ul. Józefa Rostafińskiego 7a,
- UJ Żaczek - Klub Żaczek, al. 3 Maja,
- PK Polibuda - Lotnisko Rakowice-Czyżyny, ul. Skarżyńskiego,
- AKF Zielone - Kampus AKF, al. Jana Pawła II 78.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach imprezy będzie oczywiście Korowód Juwenaliowy, który odbędzie się 16 maja 2025. Wydarzenie rozpocznie się tradycyjnym JuweŚniadaniem o godz. 8.00 przed Klubem Studio (ul. Budryka 4), mieszczącym się w pobliżu Miasteczka AGH, by następnie przerodzić się w prawdziwą juwenaliową imbę!
Korowód złożony z chętnych studentów (i nie tylko!) - przebranych w naprawdę szalone stroje - ruszy ok. godz. 9.30 spod Klubu Studio, po czym przejdzie ulicami miasta, a swój finał będzie miał na Placu Szczepańskim. Tam, jak co roku, prezydent Krakowa przekaże studentom symboliczne klucze do bram miasta.
Juwenalia zakorzenione daleko, daleko w historii
Tradycja Juwenaliów wywodzi się ze starożytnego Rzymu. W 59 r. ówczesny cesarz Nerona miał 20 lat i wkraczał w dorosłe życie. Z tej okazji zorganizował "Iuvenalia" - igrzyska młodych mężczyzn.
Istnieje jeszcze inna wersja pochodzenia tej nazwy. Miała zostać wymyślona przez profesora Floriana Nieuważnego w 1954 roku. Aby odróżnić Juwenalia od Saturaliów - rzymskiej uczty, która trwała kilka dni - profesor zmodyfikował słowo poprzez łacińskie "iuvenis", co oznacza "młodzieniec".
A jaka jest polska historia Juwenaliów?
Polska tradycja Juwenaliów rozpoczęła się w średniowiecznym Krakowie. Żacy Akademii Krakowskiej, znudzeni ciągłą nauką, szukali sposobu na ubarwienie szarej codzienności. Ulicami miasta przeszedł korowód z udziałem cyrkowców. Również wtedy pojawiły się wybory króla żaków, które obecnie znamy jako konkurs na najmilszych studentów Krakowa.
Pierwsze święto studenckie, które formą przypominało obecne, zorganizowano w 1957 roku. 7 lat później, przy okazji obchodów 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpoczęła się praktykowana do czasów pandemii tradycja korowodów studenckich. W 2022 roku, po dwóch latach przerwy, słynny korowód znów pojawił się na krakowskich ulicach.
Szalone juwenalia w Krakowie w latach 90-tych. Tak bawili si...
Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele
