https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Dobczycach spotyka się świat nauki i najnowocześniejszych technologii. Astorino – wyjątkowy profesor w dobczyckim Zespole Szkół

Marek Długopolski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowoczesne pracownie i najnowocześniejsze wyposażenie. Komputery, roboty, zrobotyzowana linia produkcyjna… Tylko w takich warunkach można kształcić przyszłych robotyków oraz mechatroników. I takie właśnie pracownie zaprezentowano w Zespole Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Dobczycach. Oto szeroko otwarta brama w świat marzeń, a zarazem najbardziej poszukiwanych zawodów. Opiekę nad nim sprawują ASTOR, Dynamotion oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a więc liderzy w branży unikalnych i najnowocześniejszych technologii.

Nowe pracownie w Zespole Szkół w Dobczycach

- Otwieramy nowe kierunki. Wszystko po to, aby nadążyć za potrzebami rynku pracy. To zawody z wielką przyszłością - mówi mgr inż. Bogusław Lichoń, dyrektor Zespołu Szkół im. Ks. Józefa Tischnera w Dobczycach.

Zawody przyszłości - już uczą ich w Dobczycach

- Pracownia robotyki Zespołu Szkół w Dobczycach wyposażona jest zarówno w roboty edukacyjne, stanowiska do przeprowadzania egzaminów technika robotyka, jak i zrobotyzowaną linię produkcyjną – podkreśla Mateusz Biega, prezes Dynamotion, lidera automatyzacji i robotyzacji. - W tej szkole wydarzyło się coś niezwykłego na skalę ogólnopolską. Niewyobrażalna pasja do nauczania, chęć rozwoju młodzieży oraz kadry nauczycielskiej spotkała się tutaj ze wsparciem władz samorządowych. To dzięki temu udało się otworzyć jedną z najnowocześniejszych pracowni robotyki w Polsce. Pracownia ta to szansa dla przyszłych techników i inżynierów na zdobycie potężnej dawki wiedzy, a także uzyskanie ogromnej przewagi na rynku pracy.

Kandydaci na techników, będą w niej poznawać nie tylko teoretyczne podstawy robotyki i mechatroniki, ale także uczyć się montażu, programowania oraz obsługi urządzeń oraz systemów robotyki i mechatroniki. To także okazja do nauki programowania robotów, a także aplikacji zrobotyzowanych. W Dobczycach będzie również wykładał m.in. „profesor” Astorino, najnowsze dziecko krakowskiego ASTORA, lidera automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych oraz intralogistycznych w polskim przemyśle.

- Astorino to niewielki, wielofunkcyjny robot edukacyjny, którego niezwykłe umiejętności i zarazem talent pedagogiczny doceniono już w Japonii, kraju, który robotyzację ma w genach. To innowacja na światową skalę. Mam więc nadzieję, że to Astorino wprowadzi polskich uczniów w świat robotów - zaznacza Stefan Życzkowski, przewodniczący Rady Strategicznej ASTOR. - Najnowocześniejsze technologie są teraz dostępne dla uczniów tej świetnej szkoły. Otwarcie pracowni to doskonały przykład tego, co trzeba robić, aby nadążać za innowacjami oraz pędzącym w szalonym tempie światem.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w styczniu w krakowskim ASTOR Robotics Center uroczyście podpisano umowę patronacką pomiędzy firmami ASTOR i DYNAMOTION, a Zespołem Szkół im. Ks. J. Tischnera w Dobczycach. To oznacza dostęp - dla uczniów i nauczycieli - do najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu robotyki, mechatroniki, a także intralogistyki.

Maciej Machnicki, wicedyrektor Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach zaznaczył, że jeżeli chodzi o mechatronikę to szkoła ma już kilkunastoletnie doświadczenie.

- Zaczynaliśmy jednak skromnie. Natomiast korzystając z wielu możliwości, które pojawiły się po drodze, możemy wreszcie otworzyć upragniony zawód technik robotyk - zaznaczył wicedyrektor Zespołu Szkół w Dobczycach.

- Otwarcie supernowoczesnej pracowni robotyki, a także mechatroniki, elektroniki i automatyki, to wyjątkowy dzień nie tylko w Zespole Szkół w Dobczycach, ale także w powiecie myślenickim. Bardzo się cieszę, że teoria spotyka się tu z praktyką, a szkoła współpracuje z tak znanymi na rynku firmami jak ASTOR i Dynamotion – dodał Józef Tomal, starosta powiatu myślenickiego.

Nowe pracownie w Zespole Szkół w Dobczycach
Nowe pracownie w Zespole Szkół w Dobczycach
Eugieniusz Janicki

Zespół Szkół w Dobczycach - nie tylko roboty

Spotkanie w Zespole Szkół w Dobczycach, które odbyło się 11 kwietnia, było okazją do rozmowy nie tylko o najnowocześniejszych technologiach, współpracy szkół zawodowych ze światem przemysłu, ale także o rozwoju gospodarczym Małopolski.

Wystarczy wspomnieć, że w „Nowej prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy” w 2025 r. pojawiła się m.in. automatyka, elektromechanika, elektryka, elektroenergetyka, energetyka, mechatronika, robotyka. Oczywiście kompetencje te, szczególnie mocno poszukiwane będą na rynku pracy nie tylko w 2025 roku, ale w najbliższych latach. To zawody przyszłości. I właśnie szkoła w Dobczycach odpowiada na te wyzwania.

Zespół Szkół w Dobczycach kształci również w wielu innych poszukiwanych zawodach. W ramach czteroletniego I Liceum Ogólnokształcącego, może pochwalić się klasami: wojskową, ratowniczą, pożarniczą oraz policyjną. Technikum nr 1 kształci: techników żywienia i usług gastronomicznych, techników usług fryzjerskich, techników robotyków, techników mechatroników, techników informatyków, techników elektryków, techników elektroników. Branżową Szkołę I Stopnia nr 1 wybierają przyszli monterzy zabudów i robót wykończeniowych w budownictwie, kucharze, fryzjerzy, elektrycy i elektromechanicy pojazdów samochodowych, a są też klasy wielozawodowe.

Młodzi ludzie, myślący o przyszłości, mają więc w czym wybierać.

Zespół Szkół w Dobczycach kształci w wielu poszukiwanych zawodach
Zespół Szkół w Dobczycach kształci w wielu poszukiwanych zawodach
Eugeniusz Janicki

Wybrane dla Ciebie

Awaria tramwaju w centrum Krakowa. Spore  zakłócenia w ruchu

Awaria tramwaju w centrum Krakowa. Spore zakłócenia w ruchu

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska