
Wieliczka. Rynek Górny

Ojców
Wieś ta ulokowana jest 24 km na północ od Krakowa. Prowadzi do niej specjalny szlak rowerowy, przechodzący przez dzielnicę Prądnik Biały. Ojców znajduje się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Dolinie Prądnika. Zachwyca bogactwem historycznym oraz przyrodniczym. Znajdują się tam bowiem ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku. Do dnia dzisiejszego zachowała się gotycka brama wjazdowa oraz baszta, a także fragmenty mostu, murów obronnych i budynków mieszkalnych. W okolicy znajdują się drewniane domy w szwajcarskim stylu, których dzieje sięgają XIX wieku. Wybierając się na spacer jedną z wielu tras pieszych, napotkać można wiele punktów widokowych. Warto przejść się Doliną Sąspowską oraz zahaczyć o Jaskinię Łokietka oraz Jaskinię Ciemną.

Krzeszowice
Krzeszowice to miasto należące do aglomeracji krakowskiej, oddalone od Krakowa o 25 km. Miasto to leży w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Krzeszowice słyną z pięknych budowli: Pałacu Potockich oraz Pałacu Vauxhall. Przez Krzeszowice przebiegają liczne szlaki turystyczne: znakowana Miejska Trasa Turtystyczna (około 5 km), zielony Szlak Doliny Mnikowskiej rozpoczynajacy się przy stacji PKP w Krzeszowicach (około 30 km), popularny czerwony Szlak Orlich Gniazd (około 160 km) oraz Szlak Maryjny wiodący z Częstochowy do Zakopanego (około 320 km).

Wieliczka
Wieliczka leży na południowy-wschód od Krakowa. Rynek Główny w Wieliczce jest oddalony od krakowskiego rynku o 13 km, więc szybko można dostać się tam na rowerze. Wieliczka niezaprzeczalnie słynie z kopalni soli, która charakteryzuje się siecią podziemnych korytarzy z 2 tysiącami komór oraz grotami kryształowymi. Wieliczka to ponadto miejsce, gdzie zwiedzić można wiele cudów architektury, m.in.: klasycystyczny Kościół św. Klemensa, XVII-wieczny Zespół Kościelno-Klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatorów, XIII-wieczny Zamek Żupny oraz Sztygarówkę, czyli neogotycki gmach, pochodzący z XIX wieku. Będąc w Wieliczce warto wybrać się na przechadzkę ścieżkami Parku Adama Mickiewicza oraz Parku Św. Kingii, a także przespacerować się Aleją Jana Pawła II oraz zahaczyć o Ogród Żupny.