
BŁONIA
- Krowy zniknęły, czasami zdarzy się akcja wypasu owiec, ale Błonia stały się głównie wielkim wybiegiem dla psów. Z armią kretów pod ziemią.
- Jeśli chodzi o roślinność, cóż - trawa "po horyzont", mlecze, dmuchawce, latawce, wiatr...

ŁĄKI
- zanotowano 37 lęgowych gatunków ptaków, wśród nich zagrożone w skali Europy: derkacz, dzierzba gąsiorek i bączek. Wraz z migrującymi ptakami na Łąkach i w ich bezpośrednim sąsiedztwie stwierdzono 78 gatunków ptaków.
-Bogactwo gatunków dotyczy również owadów. Występują licznie dwa rzadkie gatunki motyli dziennych – modraszek telejus i modraszek nausitous. Ze względu na ich liczne występowanie obszar Łąk znajduje się na liście terenów proponowanych do ochrony jako obszar Natura 2000. Na Łąkach występują jeszcze dwa rzadkie gatunki motyli – czerwończyk fioletek i czerwończyk nieparek.

BŁONIA
- bogata historia, od 2000 roku są wpisane do rejestru zabytków.
- od początku XIX wieku organizowano to ważne wydarzenia: defilada z okazji urodzin Napoleona, gościły cara Mikołaja I, to tu stanął pierwszy, drewniany stadion w mieście. Tu Józef Piłsudski odbierał defilady, Błonia gościły papieży w czasie pielgrzymek oraz młodzież w czasie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku
- Ponadto mnóstwo koncertów, biegów, imprez masowych

ŁĄKI
- Nie były i nie będą areną dla imprez masowych, właśnie dzięki walorom przyrodniczym, które są chronione. Stworzono tu użytek ekologiczny, który można zwiedzać poruszając się po specjalnych kładkach wzdłuż ścieżki ekologicznej