
Wedel
Karol Wedel swoją pierwszą firmową cukiernię i manufakturę czekolady otwarła w Warszawie na ul. Miodowej w 1851 roku. Poza słodkimi przysmakami Cukiernia Wedla oferuje również produkty farmakologiczne: słód klonowy, karmelki do ssania na kaszel i pastylki z mięty pieprzowej. U Wedla Warszawiacy poznają nowe smaki, do cukierni ciągną tłumy, miejsce staje się modne. Produkty Wedla cieszą się niezmierną popularnością wśród mieszkańców Warszawy, którzy tłumnie ściągają do cukierni chcąc skosztować interesujących i jakże wyrafinowanych kompozycji smakowych, które dotąd były im nieznane. Logo firmy z chłopcem na zebrze powstało w 1926 roku Do dziś neon z chłopcem na zebrze znajduje się na dachu najstarszej Pijalni Czekolady E.Wedel w Warszawie. Złote lata fabryki Wedla przypadają na lata przedwojenne 1931-1939. Czekolady Wedel znane są nie tylko w Polsce, ale są też cenionym towarem eksportowym.

Łucznik
Początki radomskich Zakładów Metalowych Łucznik sięgają 1925 r. Firma, znana współcześnie z produkcji maszyn do szycia, z przez pierwsze dwie dekady zajmowała się produkcją broni, rowerów, szlifierek, frezarek, zamów do drzwi i innych narzędzi. Dopiero w 1948 roku zakład zaczął produkować maszyny stębnowe dla potrzeb przemysłu odzieżowego. W 1954 z zakładów wyszły pierwsze domowe maszyny do szycia. Łucznik zrewolucjonizował rynek odzieżowy, dając swobodę i wygodę używania. Łucznik w dalszym ciągu ma zaufania klientów i jest liderem w sprzedaży maszyn do szycia.
Centrala Gospodarcza Spółdzielni Ogrodniczych Rzeczpospolitej Polskiej, późniejszy Hortex powstaje zaraz po skończeniu II wojny światowej w 1944 roku. W latach 70. Hotex jest głównym dostawcom wyrobów rolno-spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej. W latach 80. światowym liderem produkcji koncentratów soków owocowych, przede wszystkim koncentratu soku jabłkowego. Współcześnie w rodzinie Hortex oprócz wyrobów rolno-spożywczych i soków są też dania gotowe i mrożonki.
Hortex

PKN Orlen
Polski Monopol Naftowy, Państwowe Biuro Sprzedaży Produktów Naftowych, Centrala Produktów Naftowych „CPN”, w końcu PKN Orlen. Tak zmieniały się nazwy wiodącego koncernu naftowego, którego historia sięga 1944 r. Czy wiesz, że współczesna nazwa została wyłoniona w konkursie zorganizowanym w 1999 roku i łączy ze sobą elementy słów ORZEŁ i ENERGIA.