https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Las żurawi nad Muzeum AK w Krakowie. Rosną bloki i biurowce w centrum Krakowa

Piotr Rąpalski
Przy ul. Wita Stwosza i zabytkowej zabudowie muzeum powstaje nowoczesne osiedle bloków i towarzyszące im biurowce.
Przy ul. Wita Stwosza i zabytkowej zabudowie muzeum powstaje nowoczesne osiedle bloków i towarzyszące im biurowce. Andrzej Banaś
Okolice Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza zmieniają się nie do poznania. Za zabytkowym budynkiem wyrósł las żurawi oraz wielki dół. To budowa bloków i biurowców, które stworzą tu spory kompleks. Zabudowa w ten rejon Krakowa między Uniwersytetem Ekonomicznym a Dworcem Głównym wkrada się od lat. Zaczęło się od osiedla przy Rakowickiej. Później powstały kolejne. Ostatni wysoki na ponad 40 metrów "kaskadowiec" a teraz realizowany jest projekt przy muzeum AK.

"Między krakowskim CITY, a urokliwymi zabudowaniami Starego Miasta powstaje kameralny kwartał miejski otoczony zielenią. Z apartamentami i biurami będący wspólną przestrzenią, która łączy w sobie wszystkie niezbędne funkcje" - piszą na stronie projektu zwanego WITA, inwestorzy. I informują, że powstanie tu 180 mieszkań. Ale mieszkania to nie wszystko.

Na terenie WITA powstanie łącznie 26,7 tys. mkw. powierzchni biurowej w dwóch budynkach realizowanych przez Echo Investment. Pierwszy z nich, o powierzchni 5,1 tys. mkw. stanie bezpośrednio przy ul. Wita Stwosza tuż obok gmachu Muzeum Armii Krajowej. Drugi biurowiec zaoferuje 21,6 tys. mkw. powierzchni i będzie połączony jedną ścianą z obiektem mieszkaniowym.

Druga firma biorąca udział w projekcie, Archicom, odpowiada za część mieszkaniową WITA, czyli dwa kameralne budynki wielorodzinne w drugiej linii zabudowy. Ma tu się też znaleźć miejsce pod lokale usługowe oraz aleję spacerową.

Inwestycja o powierzchni 3-ha budowana będzie etapowo, a jej zakończenie planowane jest w 2026 roku.

Nowy układ drogowy, z rondem, powstał już dawno. Jedna droga łączy ul. Rakowicką, powstające osiedla, z ul. Wita Stwosza. Czy ten układ drogowy wytrzyma liczę nowych mieszkańców i ich samochodów. Jak to zwykle w Krakowie bywa - będzie musiał. A jak wpłynie to na korki w okolicy? Przekonamy się za jakiś czas.

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska