FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

Jak wyjaśnia Marcin Radzięta, dyrektor limanowskiej lecznicy, decyzję o utworzeniu pediatrii covidowej w Limanowej podjął wojewoda małopolski.
-Chodzi tutaj o przygotowanie się na możliwy wzrost zachorowań wśród najmłodszych związany z piątą falą pandemii - mówi.
Dotychczas dzieci z terenu Sądecczyzny i ziemi limanowskiej, które wymagały hospitalizacji trafiały do Szpitala im. St. Żeromskiego w Krakowie oraz do Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie.
- Jeśli załoga karetki zrobiła test i stwierdziła obecność koronawirusa, to ambulans kontaktował się z danym szpitalem i od razu jechał do Krakowa bądź Tarnowa. Także dzieci, które trafiły na SOR były następnie odwożone do placówki, która dysponowała wolnymi miejscami - wyjaśnia Agnieszka Zelek - Rachtan, rzeczniczka nowosądeckiego szpitala.
Zaznacza jednak, że lecznica nie zanotowała w ostatnim czasie zwiększonej liczby takich przypadków. Jej słowa potwierdza także Bożena Hudzik, kierująca sądeckim pogotowiem.
- Zdarzają się oczywiście takie wezwania, ale nie ma ich dużo - mówi.
Dodaje jednak, że otwarcie pediatrii covidowej w Limanowej to dobry pomysł, bo w razie potrzeby jest szansa, że sądeccy ratownicy szybciej dotrą do limanowskiego szpitala niż do Krakowa czy Tarnowa.
Choć Limanowa przekształciła Oddział Chorób Dziecięcych na oddział covidowy, dzieci mające inne problemy zdrowotne będą mogły trafić np. do Nowego Sącza czy Krynicy - Zdroju. W obydwu szpitalach są bowiem miejsca na oddziałach pediatrycznych.
- Na 40 łóżek na pediatrii zajętych jest 14 - informuje Agnieszka Zelek - Rachtan.
Podobnie wygląda sytuacja w Krynicy - Zdroju.
- Na 22 łóżka pediatryczne zajętych jest połowa - wylicza Sławomir Kmak, dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr J. Dietla.
Jak funkcjonuje limanowski oddział covidowy?
Przyjęcia na oddziału będą się odbywać zarówno w sposób ostry, jak i planowy (po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownikiem oddziału lub lekarzem dyżurnym).
Rodzic może uczestniczyć w opiece nad dzieckiem, zaś na oddziale jest obowiązany nosić maseczkę m.in. w przypadku gdy opuszcza salę, a także gdy personel medyczny lub pomocniczy wchodzi na salę.
Ponadto opuszczanie sali przez pacjenta w trakcie pobytu należy ograniczyć do niezbędnego minimum, a w razie takiej sytuacji pacjent zakłada maseczkę i dezynfekuje lub myje ręce przed opuszczeniem pomieszczenia.
Szpital zaleca również, by ograniczyć ilość przynoszonych rzeczy osobistych do minimum.
Informacje o stanie zdrowia pacjenta
Informacje o stanie zdrowia, planowanym procesie leczenia, przewidywanym terminie wypisania lub przeniesienia do innego szpitala mogą być przekazywane telefonicznie w godzinach od 12 do 14.
Telefony kontaktowe dla rodzin pacjentów Oddziału Chorób Dzieci (obecnie pediatrii covidowej)
- Dyżurka lekarska: 18 33-01-742
- Dyżurka pielęgniarek: 18 33-01-743
Aby uzyskać informacje o stanie zdrowia Pacjenta, należy podać następujące dane (i potwierdzić ich poprawność): imię i nazwisko pacjenta oraz imię i nazwisko osoby uprawnionej do uzyskiwania informacji o stanie zdrowia pacjenta
- TOP 10 najpopularniejszych nazwisk w Nowym Sączu
- W programie "Pytanie na śniadanie" przypomnieli o moście Jana Stacha ze Znamirowic
- Bajkowa zima na Jaworzynie Krynickiej i widoki z platformy 360
- Stadion Sandecji Nowy Sącz coraz większy [ZDJĘCIA]
- Spacerowicze, rowerzyści i turyści oblegają sądeckie szlaki. Widać stąd Tatry