Spis treści
Coraz więcej osób odmawia szczepień
- W ostatnich dniach dotarła do nas wiadomość, że w Oddziale Intensywnej Terapii hospitalizowany jest 6-letni pacjent z błonicą - chorobą, którą niewielu z obecnie praktykujących lekarzy widziało. Udało się ją wyeliminować dzięki szczepieniom, ale niestety ostatnio coraz więcej osób odmawia szczepień. I jak należało się spodziewać, choroba wróciła - pisze w mediach społecznościowych dr Lidia Stopyra, lekarz kierujący Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie.
Przypominamy, że chore 6-letnie dziecko, w ubiegłym tygodniu wróciło z Afryki. Nie było szczepione na błonicę. Teraz jest hospitalizowane w jednym z wrocławskich szpitali. W lecznicy znajduje się również dorosła osoba z objawami tej choroby, która miała kontakt z zakażonym dzieckiem.
Z osobami chorymi spotkała się w Afryce
Dalej w bardzo emocjonującym wpisie zaznacza, że widziała pacjentów z błonicą w Afryce.
- Straszna choroba, straszne umieranie. Rodzice, którzy modlą się o śmierć dla dziecka, aby nie cierpiało - pisze krakowska lekarka i dodaje, że zdjęcia osób chorych są zbyt drastyczne, by je pokazywać.
Osoby zaszczepione są bezpieczne
- Pacjent z błonicą może trafić do pediatry, internisty, lekarza rodzinnego, laryngologa, intensywisty, tak naprawdę do każdego lekarza. Pamiętajmy o tym rozpoznaniu u każdej nieszczepionej osoby z objawami. Osoby dorosłe powinny się szczepić szczepionką Tdap co 10 lat. Zalecajmy te szczepienia - pisze dr Stopyra.
Dodaje też, że Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie refunduje szczepienia dla lekarzy.
- Osoby zaszczepione są w pełni bezpieczne. Podróże są bezpieczne, ale tylko dla osób zaszczepionych - podsumowuje.
Błonica. Co to za choroba?
Jak tłumaczy Główny Inspektorat Sanitarny: - Błonica jest ostro i ciężko przebiegającą chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie maczugowce błonicy (Corynebacterium diphteriae). Okres wylęgania choroby trwa najczęściej 2-5 dni.
Błonica. Objawy choroby
- Objawy towarzyszące chorobie są zależne od produkowanej przez te bakterie toksyny, która wywołuje zmiany w sercu, układzie nerwowym oraz układzie oddechowym (zmiany martwicze w gardle, krtani, nosie, na migdałkach podniebiennych). Podstawową postacią jest błonica górnych dróg oddechowych – gardła i krtani - tłumaczy GIS.
Dalej dowiadujemy się też, że choroba rozpoczyna się: gorączką, bólem gardła, trudnościami w połykaniu oraz powiększeniem węzłów chłonnych i powstawaniem silnie przylegających, szarych, półprzezroczystych lub czarnych zmian martwiczych na migdałkach i błonie śluzowej gardła. Zmiany martwicze przy próbie oderwania krwawią.
Obszar objęty zakażeniem może obejmować także krtań i tchawicę (tzw. krup).
- Zgony w przebiegu błonicy są powodowane głównie niewydolnością oddechową lub krążenia - tłumaczy GIS.
Błonica. Drogi zakażenia
Główny Inspektorat Sanitarny odnosząc się do dróg zakażenia błonicą wskazuje na człowieka chorego lub zdrowego nosiciela, rzadko zwierzę. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym, nosicielem, ozdrowieńcem lub również pośrednio przez kontakt z zanieczyszczonymi przez te osoby przedmiotami.
- Jedynym skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed zachorowaniem na błonicę jest podanie szczepionki przeciwko tej chorobie. W Polsce obowiązkiem szczepień przeciwko błonicy objęte są dzieci i młodzież w wieku 1-19 r.ż. Osoby dorosłe podróżujące do krajów występowania błonicy powinny rozważyć uzupełnienie szczepień przed wyjazdem za granicę - wskazuje GIS.
