Spis treści
Borelioza - niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą ukąszenie kleszcza
Choroby przenoszone przez kleszcze w Polsce to najczęściej borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Wśród skutków ukąszenia przez kleszcza może ponadto sporadycznie wystąpić gorączka Q, tularemia, bartoneloza, babeszjoza, erlichioza oraz riketsjozy z grupy gorączek plamistych. Każda z tych chorób wymaga hospitalizacji i leczenia, ponieważ ignorowanie objawów może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Przejdź do galerii i zobacz jakie mogą być objawy zarażenia boreliozą.
Jak podaje enel-med - Łagodna zima i wyższe temperatury sprawiają, że kleszcze budzą się do życia szybciej niż zwykle. Jeszcze niedawno sezon na te pasożyty rozpoczynał się wiosną, a kończył jesienią, jednak dziś ich aktywność trwa niemal przez cały rok. Wcześniejsze żerowanie oznacza większe ryzyko ukąszeń i zakażeń chorobami odkleszczowymi, takimi jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Eksperci enel-med podkreślają, że kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie – właściwy ubiór, repelenty oraz szybkie usunięcie kleszcza. A w przypadku KZM – również szczepienie.
Warto pamiętać, że na kleszcze narażeni są nie tylko ludzie ale i zwierzęta. Dlatego wybierając się na spacer po powrocie do domu warto dokładnie przejrzeć zarówno siebie jak i swoje zwierzaki i ewentualnie oczyścić je z kleszczy które mogły zaplątać się w ich sierści. Istotne jest, aby po zauważeniu u siebie niebezpiecznych zmian po ukąszeniu kleszcza udać się niezwłocznie do lekarza.
Kleszcze - jak skutecznie je odstraszyć?
Kleszcze tuż obok komarów to jedna z największych zmór ciepłych dni. Ich ugryzienie może wiązać się z sporymi problemami zdrowotnymi, których sama diagnoza a później leczenie może trwać latami.
Wiosna niesie ze sobą rozwój i kwiatów, a te sprzyjają osiedlaniu się kleszczy. Ciepła pogoda sprzyja natomiast spacerom po parkach i lasach, a te są doskonałym miejscem na przyniesienie ze sobą do domu nieproszonych gości.
Wśród skutecznych sposobów na odstraszanie kleszczy można wyróżnić:
Środki odstraszające kleszcze występują w postaci sprayu, płynu lub żelu
Stosowanie olejku z wrotycza pospolitego
Stosowanie stężonego olejku lawendowego
Kocimiętka zawiera związek, którego nie lubią zarówno kleszcze, jak i komary
Sprawdź pozostałe sposoby na odstraszanie kleszczy: Naturalne i skuteczne sposoby na kleszcze
Jak usuwać kleszcza?
Najpopularniejszym przyrządem do wyciągania kleszczy jest pęseta. Jednak nie każdy wie jak dobrze ją stosować. Podstawową zasadą jest jednak chwycenie kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry i delikatne, bez wykręcania, wyciągnięcie w pionie pasożyta. Do usunięcia kleszcza może nam posłużyć wiele dedykowanych do tego urządzeń takich jak:
kleszczkarty
lasso na kleszcze
kleszczołapki
pompka
Najważniejsze zasady wyciągania kleszcza
Jak podaje Superpharm usuwając kleszcza należy pamiętać o kilku złotych zasadach:
Nie wolno zgniatać pasożyta, szarpać, wyciskać czy nadmiernie wykręcać. Może to sprowokować wymioty u kleszcza, co spowoduje przedostanie się bakterii i wirusów do naszego organizmu.
Po każdym usunięciu kleszcza należy zdezynfekować miejsce ugryzienia.
Jeśli zaczerwienienie i/lub obrzęk po wyjęciu kleszcza powiększa się lub pojawił się w jego okolicy czy innym miejscu na ciele tak zwany rumień wędrujący, udaj się jak najszybciej do lekarza.
Nie zwlekaj z usunięciem kleszcza, ponieważ im dłużej pozostaje on w twoim ciele tym większe ryzyko zarażenia na przykład boreliozą
