https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zrób krok do zdrowia – wstąp do kiosku. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Kioski profilaktyczne działają we wszystkich oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. W Małopolsce znajduje się on w krakowskiej sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W.
Kioski profilaktyczne działają we wszystkich oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. W Małopolsce znajduje się on w krakowskiej sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W. NFZ
W tym kiosku nie kupisz gazety, ale dostaniesz najświeższe informacje o swoim zdrowiu. Odwiedź salę obsługi klientów małopolskiego NFZ i skorzystaj z bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym.

Kioski profilaktyczne działają we wszystkich oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. W Małopolsce znajduje się on w krakowskiej sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W. Kiosk jest samoobsługowy, intuicyjny i pozwala w zaledwie kilka minut wykonać podstawowe pomiary medyczne w komfortowych warunkach.

Dzięki wizycie w kiosku zyskasz ważne informacje o tym, w jakiej formie jest twój organizm. Wyniki dostajesz od ręki, są drukowane w kiosku bezpośrednio po zakończeniu pomiarów. 

W kiosku profilaktycznym sprawdzisz:

  • wzrost,

  • masę ciała,

  • ile masz wody, mięśni i tłuszczu w organizmie,

  • ciśnienie tętnicze krwi,

  • wskaźnik BMI, czyli indeks masy ciała,

  • poziom saturacji krwi,

  • temperaturę ciała,

  • siłę uścisku dłoni.

To wskaźniki pomocne w szacowaniu ryzyka poważnych chorób cywilizacyjnych np. nadwagi, otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Analiza składu ciała mierzy wskaźniki tkanki tłuszczowej, mięśniowej i zawartość wody w organizmie. Indeks masy ciała (BMI) jest pomocny w szacowaniu zagrożenia nadwagą i otyłością oraz jej konsekwencjami np. miażdżycą, cukrzycą. Pomiar saturacji pozwala monitorować poziom dotlenienia organizmu, pomiar siły uścisku dłoni może wskazywać na osłabienie mięśni, wpływające na ogólną sprawność fizyczną, wysoki wynik pomiaru ciśnienia tętniczego krwi na rozwijające się nadciśnienie.

Pomiary w kiosku są bezpłatnie. Mogą je wykonać osoby dorosłe.

- Od początku roku z pomiarów w kiosku skorzystało już blisko 1,4 tys. osób – wylicza Anna Kozdra, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Profilaktyki Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – W tym czasie rozdaliśmy także ponad 2,4 tys. karnetów do kiosku profilaktycznego. Karnety trafiają do osób, które wykonały pomiary w kiosku albo na mobilnym analizatorze składu ciała, z którym nasi doradcy podróżują po całym województwie. Liczymy, że zachęcą Małopolan do tego, by wrócić do nas po upływie miesiąca czy dwóch i ponownie skontrolować swoją formę, sprawdzić, czy zdrowe zmiany przynoszą efekty – wyjaśnia.

Z kiosku można skorzystać bez wcześniejszego umawiania się. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że nie będziesz czekać aż inny klient skończy pomiary – możesz zarezerwować wizytę. Zrobisz to za pośrednictwem strony internetowej: https://rejestracja.nfz-krakow.pl/ wybierając dogodny dzień i godzinę albo za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta pod bezpłatnym numerem 800 190 590.

Kiosk profilaktyczny w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ działa w godzinach:

  • poniedziałki: 8.30-12.30 i 13.00-17.30,

  • od wtorku do piątku: 8.30-12.30 i 13.00-15.30.

Omów wyniki z doradcą

Wyniki pomiarów wykonanych w kiosku możesz omówić z doradcą małopolskiego NFZ ds. profilaktyki. Przedstawi on zakres norm dla każdego mierzonego elementu. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników, nie są lekarzami. W razie potrzeby zachęcą jednak do wizyty u specjalisty, udzielą także dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych, podpowiedzą, gdzie wykonać mammografię, cytologię, kolonoskopię, bilans zdrowia w programie Moje Zdrowie. Wytłumaczą też, jak ułożyć zdrowy jadłospis z pomocą portalu diety.nfz.gov.pl.

Zdrowie na talerzu

Dla wielu osób wizyta w kiosku to świetny impuls właśnie do tego, by wprowadzić zdrowe zmiany na talerzu. Bezpłatny serwis Diety NFZ daje możliwość stworzenia dla siebie oraz swojej rodziny planu żywieniowego opartego na diecie DASH, dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Znajdują się w nim jadłospisy przygotowane z myślą o seniorach, osobach chorujących na cukrzycę, nadciśnienie czy otyłość. Korzysta z nich już ponad milion Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Pomnik Lotników Polskich w Krakowie idzie do remontu. Wykonawca wszedł na plac budowy

Pomnik Lotników Polskich w Krakowie idzie do remontu. Wykonawca wszedł na plac budowy

Największe ślimaki ważą pół kilograma. Żyją nawet 10 lat, dewastują lasy i plantacje

Największe ślimaki ważą pół kilograma. Żyją nawet 10 lat, dewastują lasy i plantacje

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska