- Chwila na wypełnienie ankiety i pół godziny na wizytę w punkcie diagnostycznym. To czas, który wystarczy, by upewnić się, że w naszym organizmie nie rozwija się groźna choroba cywilizacyjna albo wychwycić ją na wczesnym etapie rozwoju, gdy leczenie jest zdecydowanie łatwiejsze i skuteczniejsze. Z kompleksowego przeglądu nadal można korzystać w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”. Zachęcam wszystkich Małopolan, by to zrobili– mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o kolejnym przedłużeniu programu „Profilaktyka 40 Plus”. Zgodnie z przyjętymi regulacjami z bezpłatnych badań będzie można skorzystać jeszcze do końca roku.
Kto może skorzystać z programu?
Kompleksowy przegląd organizmu jest przeznaczony dla wszystkich osób po 40. roku życia – nie ma górnej granicy wieku, mogą z niego skorzystać także seniorzy. Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Można to zrobić także w aplikacji mojeIKP albo z pomocą personelu w punkcie diagnostycznym. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba.
W skład „Profilaktyki 40 Plus” wchodzą pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną. Obejmują one m.in.:
- morfologię krwi
- badania ogólne moczu
- pomiar ciśnienia
- cholesterolu
- stężenia glukozy we krwi
- badanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego
- krwi utajonej w kale
To zestaw pomocny we wczesnym wykrywaniu najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia tętniczego, otyłości czy cukrzycy.
Tylko z powodu nadciśnienia tętniczego krwi w Małopolsce leczy się ponad 400 tys. osób. Coraz więcej Małopolan zgłasza się do lekarzy z cukrzycą, zaburzeniami lipidowymi, miażdżycą. Ryzyko rozwoju tego typu schorzeń rośnie z wiekiem, a szansą na ich wczesne wykrycie jest właśnie „Profilaktyka 40 Plus”.
Badania w programie, dobrane na podstawie ankiety, można wykonać w dowolnej placówce, biorącej udział w programie. W Małopolsce takich miejsc jest 230. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl. Uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej.
Ile już osób skorzystało?
Od startu programu „Profilaktyka 40 Plus” w Małopolsce skorzystało z niego 321 tys. osób. Chętniej badają się kobiety – 60 proc. osób, które sprawdziły swój stan zdrowia to panie.
Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia ci, którzy pierwszy przegląd organizmu mają już za sobą, mogą go powtórzyć po upływie roku. Skierowanie zostanie wygenerowane automatycznie.
Sprawdź kalendarz profilaktyki
„Profilaktyka 40 Plus” to tylko jeden z programów umożliwiających systematyczną kontrolę swojego organizmu. Nie wiesz, które z nich są przeznaczone dla ciebie? W planowaniu regularnych badań profilaktycznych pomoże ci portal Narodowego Funduszu Zdrowia Akademia NFZ. Znajdziesz tam praktyczny kalendarz badań profilaktycznych. Wystarczy wybrać płeć, wpisać wiek, a system wygeneruje spis zalecanych i rekomendowanych badań oraz wizyt lekarskich, które pomogą nie przegapić rozwijającej się choroby.
