Z kiosku profilaktycznego można korzystać w Krakowie przy ul. Wadowickiej 8W. W samoobsługowym punkcie każdy dorosły Małopolanin może wykonać pomiary medyczne, określające ryzyko chorób cywilizacyjnych oraz porozmawiać z doradcą o programach profilaktycznych i zdrowych nawykach. Działa on w godzinach pracy sali obsługi klientów, od godz. 8 do 16, a w poniedziałki – do godz. 18. Nie trzeba się specjalnie umawiać, ale jeśli chcemy mieć pewność, że nie będziemy musieli czekać aż inny klient skończy pomiary – możemy zarezerwować wizytę: wystarczy skorzystać z aplikacji rejestracja.nfz-krakow.pl i wybrać dogodny dzień i godzinę.
Zależy nam, żeby wizyta w naszej sali obsługi klientów była dla Krakowian nie tylko szansą, by szybko i sprawnie załatwić formalności, ale również okazją do zadbania o swoje zdrowie. Pomiary w kiosku profilaktycznym pozwalają sprawdzić, w jakiej formie jest nasz organizm i mogą zainspirować do większej troski o swoje zdrowie – zachęca Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Jakie pomiary w kiosku profilaktycznym?
Kiosk jest samoobsługowy, ale każdy, kto potrzebuje pomocy przy wykonaniu pomiarów może o nią poprosić doradcę, który przeprowadzi przez cały proces.
- Jedną z jego funkcjonalności jest analiza składu ciała. W jej trakcie są mierzone m.in. wskaźniki dotyczące tkanki tłuszczowej (w tym także tłuszczu trzewnego), mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Określany jest również wiek metaboliczny naszego organizmu. Po podaniu wzrostu i wagi kiosk wylicza również indeks masy ciała, czyli współczynnik BMI. Jest on istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.
- Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.
- Nowościami są pomiar saturacji, czyli natlenienia organizmu, temperatury czy siły uścisku dłoni. Ten ostatni może pomóc w porę wychwycić niepokojące symptomy związane z problemami neurologicznymi.
Wyniki i co dalej?
Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku wraz ze spersonalizowaną ofertą programów profilaktycznych dostosowaną do wieku, można omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Przedstawi on zakres norm dla każdego mierzonego elementu. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych, podpowiedzą, jak skorzystać z „Profilaktyki 40 Plus” czy ułożyć zdrowy jadłospis z pomocą portalu diety.nfz.gov.pl.
Z kiosku profilaktycznego mogą korzystać osoby dorosłe. Jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzących i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Można z niego korzystać bez limitu, przy każdej wizycie w MOW NFZ. Zachęcamy, by wykonywać pomiary regularnie. Służą do tego „karnety zdrowia”, gdzie za każdą wizytę w kiosku otrzymuje się jedną pieczątkę. Po szóstej wizycie czeka drobny upominek.
