Wiele chorób, zwłaszcza w początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom diagnostycznym można jednak wykryć je na wczesnym etapie i uniknąć długotrwałego leczenia.
ZOBACZ NASZ DODATEK SPECJALNY GDZIE SIĘ LECZYĆ:
KLIKNIJ I ZOBACZ WERSJĘ PEŁNOEKRANOWĄ
Rok 2025 zacznijmy zdrowo - od kompleksowego przeglądu stanu zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia przygotowały wiele bezpłatnych programów profilaktycznych. Mogą pomóc zapobiec chorobie lub wykryć ją na wczesnym etapie, co ułatwi jej wyleczenie.
Uprzedzić choroby
Pamiętajmy o profilaktyce i o tym, by po 40. roku życia odwiedzać regularnie lekarza - na przykład okulistę nie tylko wtedy, gdy pogorszy się wzrok, ale także, by skontrolować, czy nie chorujemy na jaskrę. Panie w każdym wieku raz do roku powinny pójść do ginekologa.
Jednym z najbardziej dostępnych pakietów badań jest finansowany przez NFZ program „Profilaktyka 40 plus”, który potrwa jeszcze do końca kwietnia 2025 roku.
Program Profilaktyka 40 PLUS został stworzony, by pomóc w wykrywaniu najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, czy problemy z funkcjonowaniem wątroby, nerek oraz nowotwory - w tym raka prostaty u mężczyzn. Dzięki badaniom można uzyskać pełny obraz swojego stanu zdrowia i odpowiednio wcześnie zareagować na niepokojące wyniki.
Nowością w Programie Profilaktyka 40 PLUS jest możliwość ponownego wykonania badań. Można to zrobić 12 miesięcy od zrealizowania poprzedniego e-skierowania.
Jak skorzystać z programu? Pierwszy krok to wypełnienie ankiety o swoim zdrowiu. Ankietę wypełnisz:
- na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Profilaktyka” > „Ankiety”
- w aplikacji moje IKP (w zakładce „Profilaktyka”)
- w przychodni POZ, która uczestniczy w programie.
Po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, otrzymasz e-skierowanie na darmowy pakiet badań. Nie musisz iść do lekarza. Elektroniczne skierowanie zostanie wystawione automatycznie. Znajdziesz je w aplikacji moje IKP lub na Internetowym Koncie Pacjenta. Po zrobieniu badań najlepiej umówić się na wizytę do swojego lekarza POZ, by skonsultować wyniki.
Program Profilaktyka 40 Plus ruszył 1 lipca 2021 roku, ale później był kilkakrotnie przedłużany. Można z niego skorzystać, jeśli masz przynajmniej 40 lat. Nie ma górnej granicy wieku. Najstarsi pacjenci, którzy zrobili badania w programie mieli nawet 100 lat!
Działać odpowiedzialnie
Pamiętajmy także, żeby wizyty, z których nie możemy skorzystać, odwołać. To nasz obowiązek. W 2024 roku 6 tys. pacjentów nie odwołało pierwszej wizyty u endokrynologa, a niemal 36 tys. pacjentów nie przyszło na pierwszą konsultację do ortopedy. A przecież wtedy z porady u specjalisty mógł skorzystać inny pacjent. Zawsze pamiętajmy, żeby powiadomić przychodnię o odwałaniu wizyty!
NFZ do wszystkich zapisanych na pierwszą wizytę u specjalisty, badanie lub operację wysyła SMS z przypomnieniem i numerem telefonu, pod który trzeba zadzwonić, jeśli nie możemy przyjść. Z takiego zwolnionego miejsca na pewno skorzysta inny chory, na przykład w stanie pilnym.
NFZ nie limituje finansowo wizyt u specjalistów, leczenia dzieci ani badań tomografii komputerowej. Czas oczekiwania zależy zatem od możliwości organizacyjnych placówki medycznej. Warto - z pomocą NFZ - znaleźć krótszy czas oczekiwania. Jeśli umawiamy się na pierwszą wizytę, skorzystajmy z bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590 i wybierzmy miejsce, w którym czas oczekiwania jest najkrótszy.
Skorzystać z programu
Kolejna propozycja to badania w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia. Teraz - po zmianach - mogą z niego skorzystać wszystkie osoby w wieku od 35 do 65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia oraz nie korzystały w ciągu ostatnich 5 lat z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK), również u innego świadczeniodawcy. Jak to działa? Lekarz POZ lub pielęgniarka przeprowadza wywiad i kieruje na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badania biochemiczne). Na ich podstawie lekarz oceni ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Możemy dowiedzieć się, ile lat ma nasze serce i czy grozi nam udar lub zawał.
Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby. Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia. Nie potrzebujesz skierowania. Możesz wybrać dogodną dla Ciebie placówkę, która realizuje program przesiewowy. W niej dowiesz się o szczegółach badania i wypełnisz ankietę.
Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Odpowiada za prawie 24 proc. wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną niemal 15 proc. wszystkich zgonów kobiet z powodu nowotworów zlośliwych. Wg ostatnich danych, spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia, jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. W ramach profilaktyki raka piersi, NFZ zaprasza wszystkie kobiety pomiędzy 45-74 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne. Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski. Do udziału w programie nie potrzeba żadnego skierowania. Wystarczy, zgłosić się z dowodem osobistym do poradni, która wykonuje takie badania mammograficzne.
Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99 proc. przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego każda kobieta po 25 roku życia powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne. W ramach programu, pacjentka korzysta z bezpłatnej cytologii, wykonanej przez lekarza lub położną posiadającą odpowiedni certyfikat nadany przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy. Aby wziąć udział w programie nie musisz mieć skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do ginekologa lub położnej.
Jeżeli jesteś osobą dorosłą, u której dotychczas nie rozpoznano gruźlicy, ale miała bezpośredni kontakt z chorym na gruźlicę, warto wziąć udział w bezpłatnym programie profilaktyki gruźlicy. Wystarczy zgłosić się do pielęgniarki POZ w twojej przychodni. Pielęgniarka POZ przekaże pisemną informację o wynikach przeprowadzonej ankiety Twojemu lekarzowi POZ. Wskaże Ci tryb dalszego postępowania, m.in. konieczność zgłoszenia się do lekarza POZ celem dalszej oceny stanu zdrowia.
