Europejski Tydzień Szczepień
Eksperci nie mają wątpliwości, że szczepionki należą do najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, wpływając na długość życia ludzi na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że od 1974 roku szczepienia uratowały życie 154 mln osób - w tym 101 mln małych dzieci. A dzięki profilaktycznym ukłuciom obecnie dziecko poniżej 10. roku życia ma statystycznie o 40 proc. większe prawdopodobieństwo dożycia kolejnych urodzin niż maluch urodzony 50 lat temu.
W Polsce szczepienia dzielą się na obowiązkowe i zalecane. Ich listę określa Program Szczepień Ochronnych popularnie nazywany „kalendarzem szczepień”. Te obligatoryjne dotyczą przede wszystkim dzieci i młodzieży. Należą do nich m.in. szczepienia przeciwko gruźlicy, odrze, krztuścowi czy śwince. Obowiązkowe „ukłucia” są bezpłatne, zaś nad kalendarzem szczepień czuwa lekarz rodzinny.
Szczepionka na raka
W przypadku szczepień zalecanych koszty preparatu ponosi pacjent, a jego podanie jest bezpłatne. Z niektórych z nich można jednak korzystać całkowicie bez opłat. Tak jest m.in. w przypadku szczepień chroniących przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dzieci. To pierwsza w historii szczepionka, która chroni przed nowotworami. Zakażenie wirusem HPV wiąże się bowiem z ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy, prącia, odbytu czy głowy i szyi.
Program powszechnych szczepień przeciwko HPV obejmuje dziewczynki i chłopców, którzy ukończyli 9. rok życia, a nie mieli jeszcze 14 urodzin. Szczepienie jest dobrowolne, bezpłatne i nie wymaga skierowania. Ukłucia są wykonywane szczepionką dwuwalentną i dziewięciowalentną. Wybór jednej z nich należy do rodzica. Podanie preparatu najłatwiej umówić kontaktując się bezpośrednio z przychodnią, która na co dzień dba o zdrowie dziecka.
Nastolatki w wieku 14-18 lat, których nie obejmuje program powszechnych szczepień przeciwko HPV, także mogą skorzystać z tego typu profilaktyki bez opłat. Dwuwalentna szczepionka przeciwko HPV znajduje się bowiem na liście bezpłatnych leków dla dzieci. W przypadku tej grupy wiekowej dzieci rodzic najpierw zgłasza się do lekarza po receptę na bezpłatną szczepionkę, następnie odbiera preparat w aptece i umawia wizytę w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, podczas której zostanie podana szczepionka.
W Małopolsce do tej pory przeciwko HPV zaszczepiło się - w programie i poza nim - 56 tys. osób z roczników 2006-2015.
Ochrona dla przyszłych mam
Z bezpłatnych szczepień zalecanych mogą korzystać także kobiety w ciąży. Dla przyszłych mam w pełni jest refundowane szczepienie przeciwko grypie, krztuścowi, a od niedawna także wirusowi RSV. Profilaktyczne ukłucia w ciąży mają szczególne moc - chronią bowiem nie tylko kobietę, ale także jej dziecko, zaraz po porodzie szczególnie narażone na choroby zakaźne.
Porozmawiaj o szczepieniach
O tym, że szczepienia ratują życie, rokrocznie przypomina Europejski Tydzień Szczepień obchodzony pod koniec kwietnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia.
W ramach niego do końca miesiąca zapraszamy do odwiedzenia naszej sali obsługi klientów (Kraków, ul. Wadowicka 8W) i rozmowy z doradcami małopolskiego NFZ ds. profilaktyki. Przybliżą oni kalendarz szczepień ochronnych i podpowiedzą, jak skorzystać z refundowanych szczepień. Dodatkowo dziś w godz. 12-14 o szczepienia w aptekach można zapytać farmaceutów podczas kolejnego dyżuru ekspertów Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.
Sprawdzone informacje o profilaktyce chorób zakaźnych, programach szczepień w Polsce i zasadach korzystania z nich można znaleźć m.in. w serwisie: pacjent.gov.pl i serwisie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego: www.szczepieia.pzh.gov.pl
