- Dane gromadzone w Krajowym Rejestrze Nowotworów pokazują, że w 2021 r. rak jelita grubego był trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Małopolan i drugim wśród Małopolanek. Długi czas rozwoju tej choroby ze zmian łagodnych daje nam realną szansę na zapobieganie jej. Warto więc pokonać strach i wykonać profilaktyczną kolonoskopię – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. – Zależy nam, by korzystanie z programu badań przesiewowych raka jelita grubego było jak najłatwiejsze. Od maja finansujemy pracę kolejnych placówek odpowiedzialnych za jego realizację. Można się do nich zgłosić bez skierowania – wskazuje.
Gdzie za darmo i bez skierowania wykonać kolonoskopię w Małopolsce?
W ramach rozstrzygniętego konkursu Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie zawarł umowy z sześcioma nowymi placówkami w regionie, gdzie można wykonać profilaktyczną kolonoskopię:
- ALLMEDICA SP. Z O.O., Kraków, al. Adolfa Dygasińskiego 2d,
- PZU ZDROWIE S.A., Kraków, ul. Kotlarska 11,
- COMARCH HEALTHCARE S.A., Kraków, ul. prof. Michała Życzkowskiego 29,
- SKOPIA ESTETIC CLINIC SP. Z O.O., Kraków, ul. Josepha Conrada 79,
- CENTRUM ZDROWIA TUCHÓW SP. Z O.O., Tarnów, ul. Edwarda Rydza-Śmigłego 5,
- ZESPÓŁ ZAKŁADÓW OPIEKI ZDROWOTNEJ W WADOWICACH, Wadowice, ul. Karmelicka 5.
Łącznie program jest realizowany w 30 różnych lecznicach w całej Małopolsce. Ich adresy są dostępne na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.
Z badań przesiewowych raka jelita grubego mogą skorzystać osoby w wieku 50-65 lat, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały kolonoskopii oraz młodsze – w wieku 40-49 lat, jeśli ich bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita. Diagnostyka jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.
7,3 tys. przebadanych w Małopolsce
Kolonoskopia pozwala obejrzeć jelito grube od środka. Jest ona wykonywana za pomocą miękkiej, giętkiej rurki wprowadzanej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanej do ujścia jelita cienkiego. Badanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – decyzję podejmuje lekarz. Podczas diagnostyki medyk ma możliwość pobrania wycinków niepokojących zmian, które trafiają następnie do oceny histopatologicznej, czy usunięcia ewentualnych polipów.
Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką realizującą program, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem.
Dane małopolskiego NFZ pokazują, że w ubiegłym roku diagnostykę w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego w Małopolsce wykonało ponad 7,3 tys. osób. Aż u blisko połowy z nich wykryto niepokojące zmiany – polipy czy gruczolaki! W 48 przypadkach medycy potwierdzili nowotwór złośliwy.
Kolonoskopia ze skierowaniem
Poza programem badań przesiewowych raka jelita grubego kolonoskopia finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga skierowania. Może je wystawić m.in. lekarz rodzinny. Z analizy małopolskiego NFZ wynika, że w ubiegłym roku tego typu badanie wykonano u ponad 40 tys. Małopolan. To o 5 tys. więcej niż w 2022 roku.
Najwięcej pacjentów kolonoskopię wykonało w:
- Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Zabiegowym MEDICINA (ponad 5,3 tys.)
- Szpitalu św. Rafała (3,6 tys.)
- Bonifraterskim Centrum Medycznym (2 tys.).
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?