Siedząca praca i odpoczynek na kanapie, niezdrowe posiłki na talerzach, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, stres. Lekarze nie mają wątpliwości, że gruntowne zmiany naszego stylu życia i codziennych nawyków to prosta droga do szeregu tzw. chorób cywilizacyjnych. Z powodu nadciśnienia tętniczego w Małopolsce leczy się ok. 400 tys. pacjentów. Pod opiekę lekarzy trafia coraz więcej pacjentów z miażdżycą czy cukrzycą typu drugiego, za rozwój której odpowiada przede wszystkim nadmiar cukru i przetworzonych produktów w diecie.
Przegląd organizmu
Ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych rośnie z wiekiem, a jedyną szansą na ich wykrycie na wczesnym etapie, w momencie, gdy nie dają jeszcze niepokojących objawów, są regularne badania profilaktyczne. Kompleksowy przegląd organizmu każda osoba po 40. roku życia może wykonać bezpłatnie w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”. Miał on dobiec końca w grudniu ub. roku, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało jednak o jego wydłużeniu o dodatkowe cztery miesiące – do końca kwietnia 2025 roku.
Co zrobić, by wykorzystać bonusowy czas i wykonać badania? Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Kwestionariusz znajdziesz w zakładce „Profilaktyka”. Na podstawie odpowiedzi w nim udzielonych system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba. Ankietę można uzupełnić także w aplikacji mojeIKP oraz w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, która uczestniczy w programie.
W skład „Profilaktyki 40 Plus” wchodzą pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną. Obejmują one m.in. morfologię krwi, badania ogólne moczu, pomiar ciśnienia, cholesterolu, stężenia glukozy we krwi, badanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego i krwi utajonej w kale. To zestaw pomocny we wczesnym wykrywaniu najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia tętniczego, otyłości czy cukrzycy oraz problemów z prostatą czy jelitem grubym.
Powtórka badań
Dobrane na podstawie ankiety badania można wykonać w dowolnej placówce, biorącej udział w programie. W Małopolsce takich miejsc jest blisko 250. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie www.pacjent.gov.pl. Uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej.
Ci, którzy kompleksowy przegląd wykonali ponad rok temu, mogą z programu skorzystać ponownie. Po upływie dwunastu miesięcy od daty pierwszej wizyty w punkcie diagnostycznym automatycznie zostanie wystawione skierowanie na powtórzone badania. Dokument zostanie wygenerowany bez potrzeby ponownego wypełniania ankiety, a zestaw badań będzie taki sam jak poprzednio. E-skierowanie pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Jeśli tak się nie stanie, należy skontaktować się z przychodnią, która przeprowadziła pierwszy przegląd.
Sprawdź kalendarz profilaktyki
„Profilaktyka 40 Plus” to tylko jeden z programów umożliwiających kontrolę swojego organizmu. Nie wiesz, które z nich są przeznaczone dla ciebie? W planowaniu regularnych badań profilaktycznych pomoże ci portal Narodowego Funduszu Zdrowia Akademia NFZ. Znajdziesz tam praktyczny kalendarz badań profilaktycznych. Wystarczy wybrać płeć, wpisać wiek, a system wygeneruje spis zalecanych i rekomendowanych badań oraz wizyt lekarskich, które pomogą nie przegapić rozwijającej się choroby.
