Spis treści
Z badań opinii społecznej wynika, że na przełomie grudnia i stycznia noworoczne postanowienia przygotowuje zdecydowana większość z nas. Na czele tworzonej listy warto umieścić zmiany związane ze zdrowiem. W nowym roku do listy codziennych aktywności dopisz ćwiczenia, zerwij z używkami, na talerzu częściej umieszczaj warzywa i owoce, a w kalendarzu wyznacz terminy badań profilaktycznych.
Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje programy profilaktyczne m.in. w kierunku raka piersi i raka jelita grubego. Dają one szansę, by upewnić się, że w naszym organizmie nie dzieje się niż złego. A jeśli jest inaczej – umożliwiają wykrycie choroby na etapie, gdy nie daje ona jeszcze niepokojących objawów i wczesne rozpoczęcie leczenia.
Mammografia
Program profilaktyki raka piersi jest przeznaczony dla kobiet w wieku 45-74 lata. W ramach niego mogą one raz na dwa lata wykonać badanie mammograficzne. Bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek. Wystarczy zgłosić się do jednej z 33 pracowni stacjonarnych w regionie albo do mobilnego gabinetu – mammobusu. Mammobusy docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, by mieszkające tam kobiety mogły kontrolować swoje piersi bez konieczności dalekich podróży. Diagnostyka na ich pokładzie nie różni się jakością od tej wykonywanej w stacjonarnej pracowni.
Mammografię wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. Uzyskane obrazy dla każdego sutka są następnie analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa. Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Może ona obejmować poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi czy biopsję.
Cytologia
Program profilaktyki raka szyjki macicy obejmuje kobiety w wieku 25-64 lata. W ramach niego mogą one raz na trzy lata, bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek wykonać cytologię.

Zdrowie
Podczas cytologii jest pobierany materiał z szyjki macicy, który następnie trafia do oceny mikroskopowej. Jeśli wynik jest prawidłowy, wystarczy ponowić badanie po upływie kolejnych 3 lat (w szczególnych przypadkach po 12 miesiącach). Jeśli zostaną wykryte niepokojące zmiany, pacjentka jest kierowana na dalszą, pogłębioną diagnostykę.
Badania w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy są wykonywane we wszystkich gabinetach ginekologicznych, które mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W Małopolsce jest ich ponad 200. Kobiety, które nie kwalifikują się do programu, również mogą wykonać cytologię bez opłat w ramach konsultacji u lekarza ginekologa, który współpracuje z NFZ.
Kolonoskopia
Program badań przesiewowych raka jelita grubego jest skierowany do osób w wieku 50-65 lat, które w ciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały kolonoskopii. Mogą z niego skorzystać także młodsi – w wieku 40-49 lat, jeśli ich bliscy krewni (pierwszego stopnia) chorowali na nowotwór jelita. Badania nie wymagają skierowania, wystarczy zgłosić się do jednej z 30 małopolski placówek, które realizują program.
Kolonoskopia pozwala obejrzeć jelito grube od środka. Badanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – decyzję podejmuje lekarz. Podczas diagnostyki medyk ma możliwość pobrania wycinków niepokojących zmian, które trafiają następnie do oceny histopatologicznej, czy usunięcia ewentualnych polipów.
Więcej informacji o programach profilaktycznych znajdziesz na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.