Spis treści
Nowelizacja ustawy. Wyższe limity zużycia energii po niższych cenach
Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz niektórych innych ustaw przewiduje podniesienie o 1000 kWh limitów zużycia energii po zamrożonych cenach z 2022 r.
Po zmianach limit zużycia dla:
- wszystkich gospodarstw domowych wyniesie 3000 kWh,
- dla gospodarstw z osobą niepełnosprawną 3600 kWh,
- dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny 4000 kWh.
Zamrożenie cen prądu. Co z wnioskami?
Jak przekazano, wszyscy uprawnieni klienci skorzystają z wyższych limitów. – Zostaną one przyznane automatycznie, nie trzeba składać żadnych dokumentów – podkreśliło PGE w komunikacie. Natomiast osoby, które w trakcie 2023 r. nabyły prawo do zwiększonego limitu powinny – zgodnie z ustawą – złożyć oświadczenie „niezwłocznie, nie później niż w 30 dni od dnia uzyskania uprawnienia”.
Jak podkreślono, jeśli dokument zostanie złożony po tym terminie, wówczas podwyższone limity stosowane są od kolejnego miesiąca kalendarzowego. Po przekroczeniu określonego limitu obowiązywać będzie preferencyjna cena maksymalna dla gospodarstw domowych, która wynosi 693 zł netto bez akcyzy za 1000 kWh.
– Polskie gospodarstwa domowe płacą za energię elektryczną jedną z najniższych cen w Europie. Dzięki wsparciu polskiego rządu i polskich firm energetycznych, w tym PGE, która przekaże w 2023 r. 10 mld złotych na działania obniżające ceny energii roczne oszczędności gospodarstw domowych mogą wynieść nawet 4 tys. zł – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.
Za prąd zapłacimy mniej od przyszłego roku
Ostatnie posiedzenie Sejmu, które przyniosło spore zmiany w ustawie o prawie energetycznym. Chodzi o podwyższenie limitów zamrożenia cen energii w 2023 roku. Dodatkowa obniżka o 5 proc. z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 roku ogłoszona została już oficjalnie.
– Ceny prądu w tym roku będą zamrożone na poziomie niższym o 5 proc. niż w 2022 r. Niższe rachunki za prąd będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023. To jeden z efektów przyjęcia ustawy o NABE – napisał Jacek Sasin, minister aktywów państwowych na swoim profilu w mediach społecznościowych na platformie X (dawniej Twitter).
Źródło:
