
Szymbark (woj. pomorskie)
Szymbark to jedna z kaszubskich perełek. Ogrom lasów i rzek przyciąga zwiedzających. Kuszą kuchnia, język i tradycje. Mała wieś Szymbark stanowi część Kaszubskiego Parku Narodowego. Można tam zobaczyć skansen, muzeum, a nawet dowiedzieć się co nieco o obróbce drewna. Ponadto, do ciekawych atrakcji warto zaliczyć Dom Sybiraka, tradycyjny browar, pomnik niedźwiedzia Wojtka i drewniany dom… do góry nogami.

Wyśmierzyce (woj. mazowieckie)
Położone nad Pilicą mogą być nowością dla wielu doświadczonych turystów. Jedno z najmniejszych miejsc w Polsce przez lata słynęło jako kolebka najlepszych ogórków, kiszonych w drewnianych beczkach nad rzeką. Kilkanaście lat temu to właśnie tu kręcono sceny do ekranizacji „Przedwiośnia”. Klimat miejsca przenosi w dawne czasy. Nie znajdziemy tu wzbudzających podziw wielkich zamków ani pomników. Przywita nas cisza, widok prostych drewnianych domów i kościółków, ale czasami minimalizm jest lepszy od przepychu.

Brzózki (woj. kujawsko-pomorskie)
Wieś Brzózki słynie z... dzieł Vincenta van Gogha na budynkach. Sztuka w postaci murali upiększa okolicę, a dopełniają ją drewniane rzeźby i kapliczki. Na początku mieszkańcy woleli zainwestować pieniądze w drogę, ale szybko przekonali się, że malarstwo także może przynieść korzyści. Turyści chętnie zjeżdżają do wsi, by podziwiać talent lokalnych twórców.

Grabarka (woj. podlaskie)
Najważniejsze miejsca pielgrzymek chrześcijańskich zna prawie każdy. Do Częstochowy i Lichenia co roku ruszają tysiące wiernych. A jak wygląda kult prawosławia w Polsce? Najważniejszym ośrodkiem wyznawców prawosławnych jest podlaska Grabarka. We wsi znajduje się góra o tej samej nazwie, a na niej sanktuarium. U podnóży cerkwi płynie źródełko, o którym mówi się, że ma właściwości uzdrawiające. Co ciekawe, na szczycie turyści mogą zobaczyć także żeński monastyr – jedyny w kraju.