
Pszczelarstwo
Główne ośrodki pszczelarstwa w Małopolsce:
- Zabłędza
- Sidzina
Najstarszą formą pszczelarstwa w Polsce było bartnictwo, czyli wykorzystywanie rojów pszczół osiadłych w dziuplach drzew. Dziś pszczelarze zasiedlają rojami ule, które ustawia się w pasiekach. Najstarsza pasieka na ziemiach polskich pochodzi z 1238 roku.

Rzeźba ludowa
Największe obecnie ośrodki kowalstwa w Małopolsce:
- Grybów
- Stryszawa
- Bystra
- Nowy Sącz
- Zawoja
- Świątniki Górne
W tradycyjnej rzeźbie ludowej dominowała tematyka religijna. Przez wiele lat nie zwracano uwagi na jej twórców, którzy najczęściej pozostawali anonimowi. Dopiero w okresie międzywojennym zaczęto ich dostrzegać i doceniać jako artystów.

Stroje ludowe
Największe obecnie ośrodki szycia strojów ludowych w Małopolsce:
- Kasina Wielka
- Łącko
- Glichów
Strój ludowy przybierał różne formy w zależności od m.in. położenia geograficznego, tradycji stosowania pewnych surowców, sytuacji gospodarczej, czy bliskości szlaków handlowych. Ubiory te różniły się kolorystyką, zestawieniem elementów, zdobieniami.
Dla przykładu, spódnice strojów krakowskich i góralskich, szyte były z wielobarwnej cienkiej tkaniny wełnianej, zdobionej w kwiatowe wzory, tzw. Tybetu. W stroju góralskim szczególnie modne były również kwieciste chusty tybetowe, z zielonym, białym lub czarnym tłem. Szyto z nich chustki na głowę lub duże chusty naramienne.

Zabawkarstwo
Ośrodki zabawkarstwa ludowego w Małopolsce:
- krakowski
- myślenicki (m.in. Głogoczów, Harbutowice, Poręba-Żegoty)
- żywiecko-suski (m.in. Stryszawa, Lachowice), znany już w połowie XIX
Ośrodki zabawkarstwa drewnianego powstały na przełomie XIX i XX wieku, głównie w Polsce południowej. Zabawki wykonywane były tu najczęściej przez całe rodziny, w przydomowych warsztatach. Proces produkcji miał charakter seryjny – wycinano je według szablonu, toczono, rzeźbiono i ozdabiano (malując na jaskrawe kolory, ryzując albo wypalając). Gotowe zabawki sprzedawano na targach i jarmarkach, a od drugiej połowy XX wieku dostarczano do Cepelii.