Matura 2014: język polski, poziom podstawowy [ARKUSZ PDF]
Matura: POLSKI poziom podstawowy 2015 [mamy ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]
WIDEO: MATURA 2015. Język polski poziom podstawowy. Co będzie na teście?
Autor: Joanna Urbaniec/Karolina Gawlik
W tym roku Matura 2015 odbędzie się w dniach 4-29 maja. Uczniowie wyniki swojego egzaminu maturalnego poznają 30 czerwca 2015, kiedy szkoły otrzymają świadectwa z wynikami egzaminu maturalnego.
MATURA 2015. Język polski poziom podstawowy. Co będzie na teście? "Przecieki" [PYTANIA, ARKUSZE CKE]
Jakie będą pytania w tym roku? Z czym przyjdzie zmierzyć się maturzystom? Na przecieki nie ma co liczyć! Nie reagujcie wiec na strony, w których jest napisane, że "wyciekły arkusze", "znamy zadania" - jest to zwykłe oszustwo. Gdyby jakimś cudem do przecieku doszło, trzeba by powtarzać egzamin.
Każdy absolwent, który zdecyduje się przystąpić do egzaminu maturalnego, będzie obowiązkowo zdawał pięć egzaminów. Z języka polskiego – w części pisemnej i części ustnej, z wybranego języka obcego nowożytnego – w części pisemnej i części ustnej, z matematyki – w części pisemnej – przypomina dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.
Do tegorocznej Matury 2015 przystąpi około 310 500 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2014/2015.
Maturzyści przystąpią do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych:
W części pisemnej:
* język polski – na poziomie podstawowym
* matematyka – na poziomie podstawowym
* język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym
* język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie
absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości
narodowej)
* język polski – bez określania poziomu
* język obcy nowożytny - bez określania poziomu
* język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej)
MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI - JAKIE BĘDĄ TEMATY
Jakie będą tematy na maturze z polskiego (poziom podstawowy)? Można jedynie zgadywać. Przypomnijmy jednak, z jakimi pytaniami maturzyści zmierzyli się podczas próbnej matury. Na języku polskim mieli do wyboru rozprawkę dotyczącą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza lub interpretację wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. - Moim zdaniem matura była na średnim poziomie. Było wiele tekstów nad którymi musieliśmy pomyśleć. Wydaje mi się, że dałam radę i mogę być zadowolona – mówiła zeszłoroczna maturzystka.
Tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego, zgodnie z zasadami egzaminu maturalnego w nowej formule, muszą również obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
Każdy absolwent może również przystąpić do egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych – tegoroczni absolwenci liceum ogólnokształcącego do maksymalnie kolejnych pięciu, natomiast absolwenci technikum – do nie więcej niż sześciu. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez szkoły wyższe - informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.