https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2025 z języka polskiego. Jakie tematy były na egzaminie? Arkusz CKE i rozwiązania opublikujemy 5 maja w tym artykule

Małgorzata Mrowiec
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W poniedziałek 5 maja - rozpoczęły się matury 2025. W pierwszym dniu matury uczniowie napisali egzamin pisemny z języka polskiego. Jakie tematy wypracowań pojawiły się na egzaminie i jak poradzili sobie uczniowie? Zbieramy pierwsze opinie maturzystów. Arkusz CKE opublikujemy już po godzinie 14:00. W tym artykule zajdziesz również rozwiązania i odpowiedzi z egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Matura 2025 z j. polskiego - jak poradzili sobie uczniowie?

Mamy już pierwsze komentarze uczniów po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Kowal Michał z klasy 4d po maturze wybiera się do szkoły strażackiej do Warszawy.

Jak dla mnie wszystko było na dosyć prostym poziomie lub dało się wyczytać z podanych fragmentów. Jeśli chodzi o rozprawkę to temat decyzji i jej wpływu na przyszłe życie człowieka, był tak uniwersalny, że prawie w każdej lekturze był bohater, którego losy można było opisać. Ja odwołałem się do „Lalki” i do „Roku 1984 r.”

Bartłomiej Wajdowicz klasa 4c z III LO w Krakowie wyszedł z egzaminu jako jeden z pierwszych maturzystów.

Wydaje mi się, że egzamin z polskiego nie był trudny. Tematy rozprawkowe były bardzo ciekawe. Ja napisałem o tym, jak błąd wpływa na życie człowieka, czyli o błędnie ocenianych sytuacjach opierając się na książce „Zbrodnia i Kara”. Nie jestem orłem z polskiego i mam nadzieję, że zdam tak na ok. 70 proc. Na studia wybieram się na medycynę dlatego język polski potraktowałem trochę lżej niż inne przedmioty – mówi maturzysta.

Solarski Dawid z klasy 4D III LO twierdzi, że „nie było źle”.

- Miałem mały problem z tematami wypracowań ale reszta mi podeszła, myślę więc, że będzie ok. Wybieram się na medycynę do Katowic dlatego do polskiego nie przywiązuję aż tak dużej wagi. Liczę, że kardynała nie walnąłem, a nawet jeśli tak, to i tak powinno mu się uzyskać powyżej 30 proc. - mówi Dawid.

Matura ogólnie wydawała się prosta, nie było żadnych podchwytliwych zadań ani żadna lektura nie kierowała całą maturą. Tematy do rozprawki bardzo proste, szczególnie temat 2 gdzie można było wykorzystać większość lektur - relacjonował nam uczeń Technikum Mechanicznego w Krakowie.

W internecie również pojawiają się pierwsze komentarze. Zdania uczniów są podzielone:

Jakie tematy na maturze 2025 z polskiego?

Na maturze podstawowej z języka polskiego uczniowie musieli napisać wypracowanie, wybierając jeden z dwóch tematów zaproponowanych przez CKE

  • Temat 1: Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka.

  • Temat 2: Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?

W swojej pracy maturzyści zobowiązani byli odwołać się do:

  • lektury obowiązkowej z listy zamieszczonej w arkuszu,

  • innego utworu literackiego (w tym poetyckiego),

  • wybranych kontekstów

W całej Małopolsce do egzaminu dojrzałości przystępuje ponad 25,3 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników, z czego w samym Krakowie - ponad 7,9 tys. młodych ludzi.

Trwa głosowanie...

Której matury obowiązkowej najbardziej się obawiasz?

Matura 2025. Jakie przedmioty trzeba zdawać?

W tym roku - w odróżnieniu od kilku ostatnich lat - egzamin maturalny jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, a nie wymagań egzaminacyjnych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19.

Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z polskiego, z matematyki i z języka obcego.

Każdy też obowiązkowo zdaje jeden pisemny egzamin na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego - na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli egzamin z tzw. przedmiotu dodatkowego.

"Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie" - wskazuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Jeżeli chodzi o egzaminy ustne, maturzyści obowiązkowo przystępują do dwóch: z języka polskiego i z języka obcego nowożytnego.

Przedmioty dodatkowe, które wybrali małopolscy maturzyści 2025

Według danych, które uzyskaliśmy od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, tegoroczni absolwenci przystępujący do egzaminów w Małopolsce najchętniej wybierali następujące przedmioty jako dodatkowe, zdawane na poziomie rozszerzonym:

  1. język angielski - 18 788 zdających (ten przedmiot wybrała zdecydowana większość maturzystów)

  2. matematyka - 7 758

  3. język polski - 5 179

  4. geografia - 5 013

  5. biologia - 3 953

  6. chemia - 1 991

  7. historia - 1 236

  8. wiedza o społeczeństwie - 1 159

  9. informatyka - 907

  10. fizyka poziom rozszerzony - 872

  11. język angielski poziom dwujęzyczny - 757

  12. historia sztuki poziom rozszerzony - 414.

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Ogłoszenie wyników matur nastąpi 8 lipca.

Maturzysto, pamiętaj o relaksie i śniadaniu!

Maturzystom przypominamy o radach dyrektorów krakowskich liceów. Przekonują oni, że na egzamin trzeba przyjść wypoczętym. Rano, przed wyjściem z domu należy zjeść lekkie śniadanie.

- Najważniejsze, żeby przed egzaminem się wyspać, bo to zawsze przekłada się na kilka procent więcej, jeśli zdający jest wyspany. A w noc poprzedzającą egzamin nie powinno się już uczyć. Wieczorem lepiej puścić sobie dobry film, który pozwoli się odprężyć - zaleca młodym ludziom Jacek Kaczor, dyrektor I LO w Krakowie, czyli prestiżowego "Nowodworka".

Matura podstawowa z języka polskiego - przykładowe zadania, arkusze

Harmonogram matur 2025

5 maja rozpoczyna się część pisemna egzaminu maturalnego.

Pierwsze trzy dni matur to następujące egzaminy obowiązkowe:

  • 5 maja (poniedziałek) -język polski na poziomie podstawowym - czas trwania egzaminu: 240 minut

  • 6 maja (wtorek) - matematyka na poziomie podstawowym - czas trwania egzaminu: 180 minut

  • 7 maja (środa) - język obcy nowożytny na poziomie podstawowym - czas trwania egzaminu: 120 minut.

Polecane oferty
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska