Zobacz też:
Tegoroczny próbny egzamin dojrzałości cieszył się dużym zainteresowaniem. Wśród uczniów, którzy wzięli udział w próbnej maturze z chemii był Maks Olesiński z VIII LO w Krakowie. - Liczę na maksymalną liczbę punktów i myślę, że będę o wiele spokojniejszy za miesiąc, jeśli uda mi się osiągnąć dziś ten cel - mówił tuż przed rozpoczęciem egzaminu licealista. Olesiński dodał, że do matury przygotowuje się od początku tego roku, a po ukończeniu szkoły średniej wybiera się na studia medyczne.
Jego kolega z liceum Mikołaj Hebda twierdzi, że dzięki próbnej maturze można sprawdzić z czym ma się jeszcze problem i poprawić zaległości. - Ja jednak mam nadzieję, że egzamin potwierdzi, że jestem przygotowany do matury na sto dwa procent - śmieje się Hebda.
Matura z chemii 2018: idealny sprawdzian przed prawdziwą maturą
Bardziej krytycznie do własnych możliwości podchodzi Krzysztof Michalik. - Patrząc realnie chciałbym zdać egzamin na 80 proc. Podoba mi się to, że wyniki będzie oceniała profesjonalna kadra, więc poziom powinien być podobny do egzaminu, który czeka nas już niedługo - mówi Krzysztof Michalik.
Pomysłodawcami i autorami pytań próbnej matury są naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasz Wichur, dr Karol Dudek-Różycki i dr Michał Płotek.
Zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy próbnej matury były przygotowane w taki sposób, żeby jak najbardziej odpowiadały tym pojawiającym się na prawdziwych egzaminach. Swoje siły mogli sprawdzić nie tylko tegoroczni maturzyści, ale także uczniowie drugich klas liceów - ich wyniki zostaną policzone bez uwzględnienia pytań z zakresu chemii organicznej.
Rozwiązania zadań ukażą się na naszej stronie w niedzielę, 8 kwietnia
Autor: Joanna Urbaniec