Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Zator w niedzielę będą wybierać nowego burmistrza

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
O stanowisko burmistrza w wyborach ubiega się pięciu kandydatów. Jeśli żaden nie zdobędzie połowy ważnych głosów, wówczas ogłoszona zostanie druga tura

Pięciu kandydatów stanęło do wyścigu o fotel burmistrza Zatora w przedterminowych wyborach. Odbędą się w najbliższą niedzielę.
Mają wyłonić następcę Zbigniewa Biernata, który zdobył mandat parlamentarzysty, a wcześniej rządził gminą nieprzerwanie przez 17 lat. W ostatnich wyborach na burmistrza, jesienią 2014 r. Biernat zwyciężył już nieznacznie, pokonując Szymona Matyję w drugiej turze tylko 40 głosami. Wśród kandydatów oprócz Matyi jest również obecnie pełniący obowiązki burmistrza Zatora Mariusz Makuch, który w sierpniu ub. roku powrócił do zatorskiego urzędu po siedmiu latach przerwy na stanowisko wiceburmistrza.
Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę od 7 do 21. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy ważnych głosów, wówczas odbędzie się druga tura z udziałem dwóch startujących z najlepszymi wynikami.

Kandydaci i ich programy

Jerzy Augustyniak
A Lat 56, wykształcenie średnie, mieszkaniec Zatora, nie należy do partii politycznej, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców „Nasza Przyszłość”.
W swoim programie zapowiada, że będzie przeciwny podnoszeniu podatków, cen za wodę i ścieki. W pierwszej kolejności jego zdaniem należy załatwić takie sprawy jak: w Podolszu wykupić grunty pod poldery, w Łowiczkach przeznaczyć piętro budynku przedszkola dla potrzeb mieszkańców, także w Łowiczkach doprowadzić do ukończenie kanalizacji, w Grodzisku wykonać remont mostku i dróg, które są w złym stanie, w Graboszycach przeprowadzić remont drogi powiatowej, w Zatorze wybudować stołówkę szkolną i przedszkole, na os. Bugaj dokończyć budowę ul. Stawowej, na os. Królewiec stworzyć warunki do rozwoju budownictwa jednorodzinnego, jak również odnowić budynek kaplicy na zator­skim cmentarzu.
Wojciech Kajdas
A Lat 32, wykształcenie wyższe, mieszkaniec Laskowej, członek Platformy Obywatelskiej, radny powiatowy, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców „Wspólnie dla Gminy Zator”.
Chce oprzeć rozwój gminy na trzech filarach. Pierwszy to silna gospodarka i nowoczesna infrastruktura. W tej części programu wymienia m.in. budowę zachodniej obwodnicy Zatora, budowę obwodnicy Podolsza na drodze 781, rewitalizację zatorskiego rynku, budowę miejsc parkingowych na terenie gminy. Jako drugi filar wymienia prorodzinną politykę społeczną i wysoki poziom edukacji, w tym stworzenie formuły wsparcia dla młodych małżeństw, pomocy rodzinom z dziećmi wymagającymi specjalistycznej opieki, wsparcia finansowego dla młodych talentów, którymi gmina może się chwalić. Trzeci filar obejmuje rozwój specjalistycznej opieki medycznej i wsparcia dla organizacji pozarządowych.
Tomasz Kosobucki
A Lat 41, wykształcenie wyższe, mieszkaniec Zatora, nie należy do partii politycznej, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców „Razem w Przyszłość”.
Jak podkreśla, nie ma w zwyczaju niszczyć czegoś, co sprawnie funkcjonuje i nie zwykł burzyć wszystkiego tylko dla zasady. Widzi konieczność
usprawnienia pewnych sfer działania urzędu, ale w sposób przemyślany. Ponadto w swoim programie wymienia m.in. wspieranie inicjatyw mieszkańców, wspomaganie lokalnych przedsiębiorców, dalszy rozwój turystyczny gminy, pozyskiwanie środków unijnych, budowę obwodnic Zatora i Podolsza, zrównoważenie cen wody i ścieków, wsparcie ludzi młodych w kreowaniu własnej ścieżki zawodowej, aktywizację zawodową bezrobotnych, rozwój strefy inwestycyjnej w celu pozyskania nowych miejsc pracy, wspomaganie klubów sportowych oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Mariusz Makuch
A Lat 55, wykształcenie wyższe, mieszkaniec Podolsza, nie należy do partii politycznej, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców „Razem dla Gminy Zator”.
Motto, z jakim startuje do wyborów, zawiera się w nazwie jego komitetu wyborczego. Stąd otwarty jest na współpracę z mieszkańcami, wychodzi z założenia, że należy słuchać ludzi, a nie ograniczać się do składania obietnic. Stawia m.in. na dalszy rozwój Doliny Karpia, której był jednym z twórców.
Chce starać się o kolejne środki unijne na Dolinę. Wskazuje na pozytywne efekty rozwoju gospodarczego gminy w ostatnich latach, powstanie strefy gospodarczej, dzięki której stworzono miejsca pracy i zwiększyły się wpływy z podatków do budżetu miasta. Chce jej dalszego rozwoju. Wśród istotnych inwestycji drogowych wymienia budowę obwodnicy centrum miasta i obwodnicy Podolsza.
Szymon Matyja
A Lat 30, wykształcenie wyższe, mieszkaniec Podolsza, nie należy do partii politycznej, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców „Nasza Mała Ojczyzna – Wspólna Sprawa”.
Uważa, że gmina musi być zarządzana sprawnie, bez opóźnień w wydawaniu różnego rodzaju decyzji i postanowień, które mogłyby odwlekać i zatrzymywać działania obywateli. Według niego, gmina powinna wykorzystywać istniejący potencjał, czyli walory turystyczne i krajobrazowe. Kładzie nacisk na dalsze inwestowanie w infrastrukturę szczególnie poprawiającą dostępność do zbiorników wodnych. Wskazuje także na potencjał gospodarczy, w tym istnienie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale jak podkreśla, takie same szanse rozwoju powinny mieć także firmy poza strefą.Mówi także o rozwoju sieci drogowej w gminie, w tym budowie obwodnic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska