https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister rolnictwa: Konieczny jest rozwój lokalnych rynków i targowisk. Odbudujemy lokalne przetwórstwa

Maciej Badowski
Na miejscu hodowanych jest około 30 krów starej rasy jersey ze względu na niezwykłą jakość mleka o zawartości tłuszczu nawet do 6 proc.
Na miejscu hodowanych jest około 30 krów starej rasy jersey ze względu na niezwykłą jakość mleka o zawartości tłuszczu nawet do 6 proc. Szymon Starnawski/ Polska Press
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda wizytował we wtorek gospodarstwo reprezentujące dobre praktyki z obszaru tzw. krótkiego łańcucha sprzedaży. Produkty z gospodarstwa Sery Zagrodowe trafiają do konsumentów bezpośrednio po wyprodukowaniu. - Czas pandemii dobitnie pokazał, ze niezbędne jest skrócenie łańcuchów dostaw. Gospodarstwo, o którym mówimy swoje sery sprzedaje konsumentom bezpośrednio- mówi nam minister rolnictwa.

- Zapowiedziane założenia Polskiego Ładu jako jedne z pierwszych zapowiadają przygotowanie i wdrożenie w życie nowoczesnej ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Ten akt prawny ułatwi życie rolnikom zwłaszcza w zakresie dotyczącym funkcjonowania gospodarstwa- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

- Planujemy również odbudowę zniszczonego przez poprzednie rządy lokalnego przetwórstwa. Zostaną również podjęte działania zmierzające do uaktywnienia tzw. lokalnej dystrybucji żywności. Konieczny jest również rozwój lokalnych rynków i targowisk. W odpowiedzi na współczesne trendy takie jak np. coraz większe zapotrzebowanie na żywność gotową do spożycia będzie również potrzebny rozwój małej gastronomii- dodaje.

Na miejscu hodowanych jest około 30 krów starej rasy jersey ze względu na niezwykłą jakość mleka o zawartości tłuszczu nawet do 6 proc.

Minister rolnictwa: Konieczny jest rozwój lokalnych rynków i...

To, że na wsi można prowadzić biznes udowadnia Agnieszka Piętka z gospodarstwa Sery Zagrodowe na Mazowszu, gdzie powstają ekologiczne sery podpuszczkowe. Gospodarstwo we wtorek odwiedził szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda. Dlaczego akurat to gospodarstwo zostało wybrane?

- Dlatego, że jest świetnym przykładem małego gospodarstwa, które bardzo dobrze wpisuje się w kierunek zmian podejścia do współczesnego rolnictwa. Jest wzorem funkcjonowania w krótkim łańcuchu sprzedaży. To rolnictwo zrównoważone, przyjazne dla środowiska i jednocześnie oferujące znakomite produkty poszukiwane przez konsumentów- tłumaczy puda. - Dzięki temu, że krowy żywione są tradycyjnie, produkowane w gospodarstwie sery mają niepowtarzalny smak- dodaje.

Na miejscu hodowanych jest około 30 krów starej rasy jersey ze względu na niezwykłą jakość mleka o zawartości tłuszczu nawet do 6 proc. Jak zachwala właścicielka, krowy żywione są tradycyjnie, bez użycia kiszonek z kukurydzy, które mają negatywny wpływ na smak serów i innych przetworów z mleka.

Sery wytwarzane są wyłącznie z mleka z gospodarstwa, co gwarantuje możliwość śledzenia i wpływu na jakość surowca do przetwarzania. Jak wyjaśniono, działalność gospodarstwa to typowy przykład „Od pola do stołu” oraz krótkiego łańcucha sprzedaży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Co oznacza, że produkty wytwarzane są z mleka niepasteryzowanego, surowe mleko w 100 proc. zachowuje wszystkie smaki i aromaty z łąk, które przenikają do produkowanego z nich sera. Z kolei w przypadku pasteryzacji aromaty te zanikają w 90 proc.

Minister zwraca uwagę, że gospodarstwo łączy również inne funkcje. - Jest to jednocześnie zagroda edukacyjna, w której prowadzone są warsztaty serowarskie dla dzieci. Mamy więc tradycje połączoną z nowoczesnością i troskę o edukację. Czyli wszystkie elementy, które według mnie są potrzebne do rozwoju współczesnej polskiej wsi. Pandemia spowodowała, że mieliśmy bardzo ograniczone możliwości spotkań bezpośrednich. Z niecierpliwością czekałem na czas kiedy w końcu to się zmieni i będę mógł osobiście odwiedzić rolników, porozmawiać z nimi o ich problemach i oczekiwaniach. Przypominam, że obecnie w MRiRW powstaje ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Takie spotkania z gospodarzami, którym jest ona dedykowana to dla mnie doskonała możliwość na przeprowadzenie bezpośrednich konsultacji- dodaje.

Na miejscu hodowanych jest około 30 krów starej rasy jersey ze względu na niezwykłą jakość mleka o zawartości tłuszczu nawet do 6 proc.

Minister rolnictwa: Konieczny jest rozwój lokalnych rynków i...

Gospodarstwo reprezentuje dobre praktyki z obszaru tzw. krótkiego łańcucha sprzedaży. Jak wyjaśnia szef resortu rolnictwa, czas pandemii dobitnie pokazał, ze niezbędne jest skrócenie łańcuchów dostaw. - Gospodarstwo, o którym mówimy swoje sery sprzedaje konsumentom bezpośrednio- mówi.

- Dzięki temu, że zgodnie z naszymi przedwyborczymi obietnicami wprowadziliśmy przepisy pozwalające na sprzedaż produktów wytworzonych w gospodarstwie stało się to możliwe. Dziś bardzo dobrze rozwija się rolniczy handel detaliczny, sprzedaż bezpośrednie czy też produkcja marginalna, ograniczona i lokalna. Po latach blokowania tych oddolnych inicjatyw wreszcie polscy rolnicy mają takie same możliwości jak rolnicy z innych państw unijnych- wyjaśnia.

- Z punktu widzenia rolnika krótki łańcuch sprzedaży ma dla niego kluczowe znaczenie. Niestety w latach 90. tych polikwidowano małe masarnie, przetwórnie i zniszczono rynek lokalny. Teraz to odbudowujemy- zapowiedział.

Zdaniem ministra Pudy, krótkie Łańcuchy Sprzedaży – lokalne rynki zbytu są naturalne dla Rodzinnych Gospodarstw Rolnych. - Dzięki nim pomija się pośrednika oraz unika się wysokiego przetworzenia a także transportowania żywności na duże odległości. To ostatnie to również przyczynek do ograniczenia emisji spalin i śladu węglowego- wyjaśnia.

Dodatkowo zaznacza, że nie bez znaczenia jest także bezpośredni kontakt z konsumentem. - Rozpoznanie oczekiwań konsumentów pozwala na szybkie dostosowanie się do ich oczekiwań. Jednocześnie to właśnie forma produkcji w gospodarstwach rodzinnych umożliwia taką szybka reakcję ze strony rynku. Jest też doskonałą dywersyfikacją na czas kryzysów takich jak np. pandemia- tłumaczy. - Natomiast konsument ma w tym przypadku możliwość zakupu wysokiej jakości świeżego produktu pochodzącego od znanego, sprawdzonego producenta w korzystnej cenie bo z pominięciem często wysokich marż pośredników- dodaje.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi przypomniał także, że tego typu gospodarstwa są zapisane w Konstytucji jako podstawa ustroju rolnego w Polsce. - Teraz ten zapis wypełniamy treścią- mówi.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska