Nowy kierunek studiów w Tarnowie odpowiedzią na braki kadrowe w służbie zdrowia
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wręczył w środę (16 sierpnia) w Warszawie rektor Akademii Tarnowskiej Małgorzacie Kołpie decyzję o udzieleniu pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Jest to szczególnie istotne – na co zwracał uwagę minister – w kontekście braków kadrowych w zawodach medycznych. Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 40 tysięcy lekarzy.
– Dlatego konieczne jest zdecydowane zwiększenie liczby studentów przyjmowanych na studia lekarskie – stwierdził minister Przemysław Czarnek. - Bardzo dziękuję Akademii Tarnowskiej za podjęcie się tego wielkiego działania, wielkiego zadania – dodał.
Na pierwszy rok na nowym kierunku przyjętych zostanie 60 studentów, co – jak dodaje z kolei rektor Małgorzata Kołpa – gwarantować ma m.in. wysoki poziom kształcenia. - To nie będzie od razu jakaś wielka grupa, dzięki czemu przyszli lekarze będą mogli bardzo dobrze przygotować się do zawodu, uczestnicząc w dużej liczbie zajęć praktycznych, pod okiem specjalistów w danych dziedzinach – tłumaczy.
Poczekają z naborem do przyszłego roku
Uczelnia mogłaby głosić jeszcze teraz rekrutację i ruszyć z kierunkiem lekarskim od najbliższego roku akademickiego, ale celowo tego nie zrobi. Zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że większość, zwłaszcza lepszych uczniów już dostała się na studia, a zapas czasu, chce wykorzystać po to, aby jeszcze lepiej przygotować się do nowego wyzwania. W najbliższych tygodniach na terenie kampusu uczelnianego rozpocząć się ma budowa nowego budynku, który służyć będzie m.in. studentom kierunku lekarskiego, dodatkowo – na mocy umowy z dyrekcją szpitala Szczeklika – wyremontowane ma zostać tamtejsze prosektorium, z którego korzystać ma także uczelnia. Dodatkowo kompletowana jest kadra. W planach jest także budowa kolejnego akademika. Nabór na I rok studiów ruszyć ma w czerwcu, a pierwsi studenci kierunku lekarskiego w Tarnowie rozpoczną naukę od roku akademickiego 2024/2025.
Tarnów jest czwartym miastem w województwie małopolskim, gdzie na uczelni publicznej będzie można studiować medycynę.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Więcej miejsc na ortopedii i krótszy czas oczekiwania na operacje w Szczekliku
