https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo chce rozwijać rynki rolne w Polsce w 9 obszarach

pixabay.com, AGW
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowało program rozwoju rynków rolnych w Polsce w latach 2016-2020.Będzie dotyczył 9 obszarów: zboża, rzepaku, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, mleka i przetworów mlecznych, cukru, owoców i warzyw oraz tytoniu.

 

- W związku z kryzysem na rynku mięsa i mleka przez ostatnie pół roku prowadziliśmy intensywne prace na forum Unii Europejskiej, ponieważ instrumenty dotyczące regulacji rynków rolnych w perspektywie finansowej 2014 – 2020 zawarte są w rozporządzeniu unijnym z 2013 r. Po negocjacjach Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć dodatkowe środki z budżetu unijnego, w kwocie 500 mln euro na poprawę sytuacji na tych rynkach – przypominał podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Krzysztof Jurgiel.

 

Sposobem na poprawę sytuacji na krajowym rynku ma być przedstawiony dziś program rozwoju głównych rynków rolnych. - Program kierujemy do wszystkich uczestników rynku w celu konsultacji naszych propozycji. Chcemy, aby podczas dalszych prac uwzględnione zostały wnioski i uwagi środowiska rolniczego, tak aby program był dostosowany do potrzeb jego odbiorców i przez nich akceptowany - mówił szef resortu rolnictwa.

Niemal 75% gospodarstw w Polsce użytkuje mniej niż 10 ha użytków rolnych

 

- Chcemy, aby przygotowywany program był dla rolników i stworzony we współpracy z rolnikami, a także ze środowiskiem naukowym – zaznaczył sekretarz stanu Jacek Bogucki. Zgodnie z założeniami dokument będzie uwzględniał wszystkie możliwe do wykorzystania środki, programy i fundusze. - Zasadniczym celem programu będzie doprowadzenie do sytuacji, w której Polska będzie silnym rolniczo producentem na wszystkich 9 wymienionych w programie rynkach, a rolnicy będą mogli uzyskiwać wystarczające dochody, aby tę produkcję prowadzić, być konkurencyjnymi i sprzedawać swoje produkty po dobrych cenach zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach zagranicznych – podkreślił sekretarz stanu.

 

Podstawowe cele ministerialnego programu:

  • Rozwój poszczególnych sektorów w celu lepszego wykorzystania istniejących zasobów i zaspokojenia potrzeb odbiorców i konsumentów
  • Zwiększenie konkurencyjności krajowego sektora rolnego na rynku Unii Europejskiej i światowym
  • Poprawa i stabilizacja sytuacji dochodowej krajowego sektora

Cele i wyzwania

  • Poprawa współpracy w ramach łańcucha marketingowego
  • Kreowanie właściwego przekazu dotyczącego oferowanych produktów kierowanego do odbiorców i konsumentów
  • Dostosowanie skali, struktury i efektywności produkcji do potrzeb i wymogów rynku
  • Właściwe wdrażanie instrumentów wspólnej organizacji rynków rolnych
  • Wykorzystywanie możliwości stabilizowania dochodów

 

Teraz program trafi do konsultacji ze środowiskami rolniczymi.

 

Źródło: informacja prasowa MRiRW

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska