WIDEO: Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii
Autor: Robert Szkutnik, Gazeta Krakowska
Wielkopiątkowe Misterium odbywało się w śniegu, deszczu i błocie. To jednak nie przeszkodziło rzeszom wiernych aby towarzyszyć Jezusowi w jego ostatniej drodze.Przed kaplicą "U Piłata" odegrana została jedna z najbardziej widowiskowych części misterium – odczytanie wyroku na Jezusa. Tutaj wierni wysłuchali Dekretu oraz pasterskiego słowa metropolity krakowskiego.
Kardynał w homilii podziękował wiernym za liczną obecność w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdyż, jak zaznaczył, to wyraz wiary i miłości do Ukrzyżowanego.Purpurat zauważył, że zawieszony między niebem i ziemią Jezus, z rozwartymi ramionami i przebitym bokiem to – "dar ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana dla świata i ludzkości".
Zdaniem metropolity krakowskiego, istnieją systematyczne, zorganizowane próby deformowania fundamentalnej prawdy, a nawet wprowadzania z gruntu fałszywych teorii i założeń do polskiego prawodawstwa.
Hierarcha powiedział, że płeć człowieka jest elementem konstytutywnym jego natury – człowiek rodzi się mężczyzną lub kobietą. "Dlatego nieporozumieniem jest zapominanie o płci biologicznej i definiowanie jej jako społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn" – tłumaczył wskazując uchwaloną przez parlament "Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej".
"Przygotowywany projekt w tym zakresie jest jednym z najbardziej liberalnych i niemoralnych w Europie - mówił kardynał Dziwisz. Dodając, że "prawdziwy chrześcijanin, prawdziwy uczeń Jezusa nie będzie nigdy korzystał z niegodziwych praw, nawet uchwalonych w majestacie demokratycznego państwa. Bo prawda i dobro nie podlegają głosowaniu" – zaapelował.
Metropolita krakowski przestrzegał też przed konsekwencjami dopuszczenia do sprzedaży pigułek wczesnoporonnych. "Polska 15-letnia dziewczyna słusznie nie może kupić piwa, ale może kupić śmiercionośną pigułkę. Czy ci, którzy do tego dopuścili mogą spokojnie spać?" - pytał.
Wskazał następnie na inną, jego zdaniem, niepokojącą sprawę – przygotowywany projekt skrajnie liberalnego prawa dotyczącego "realizowanej niegodziwymi środkami” procedury in vitro.
Ta metoda jest niegodziwa i nie godzi się człowiekowi, a tym bardziej chrześcijanom korzystać z tego rodzaju pseudonaukowych osiągnięć. Powtarzamy również, że dzieci zrodzone dzięki tej metodzie są niewinne, a Kościół, my wszyscy otaczamy je miłością i troską" – podkreślił arcybiskup Krakowa.
Przypomniał na koniec o wczorajszej 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II, „niestrudzonego pielgrzyma kalwaryjskiego”.
Procesja wielkopiątkowa, która wyruszyła wczesnym rankiem spod Domu Kajfasza, dotarła też do pałaców Piłata i Heroda a następnie do kościoła Ukrzyżowania i do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania. Tu liturgii Męki Pańskiej przewodniczył bp Jan Szkodoń.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjno-maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Dróżki Męki Pańskiej, przypominają kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Klasztor i dróżki wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.