- W Jerozolimie misterium pogrzebu Pana Jezusa ma długą, około czterechsetletnią tradycję. Co roku w wieczór Wielkiego Piątku punktualnie o godzinie 19.00 odprawiają je franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej. To misterium odbywa się w Bazylice Grobu Świętego i prowadzi do siedmiu stacji - miejsc związanych z pogrzebem Chrystusa - gdzie jest czytany opis męki Pańskiej i poszczególne fragmenty Ewangelii - wyjaśnia nam o. Leon Zdzisław Pokorski OFM.
Jak dalej wyjaśnia, w jerozolimskim misterium przede wszystkim biorą udział tamtejsi franciszkanie.
- Jak wiadomo teraz żyjemy w nieco trudniejszych czasach, ale na misterium w Jerozolimie pojawiają się również liczni pielgrzymi. Oczywiście w Jerozolimskim Misterium Pogrzebu Pana Jezusa bierze również udział okoliczne duchowieństwo. Misterium jerozolimskie odbywa się w autentycznych miejscach drogi krzyżowej, tj. na Golgocie, czyli tam gdzie rzeczywiście stał krzyż, zatrzymują się też przy Kamieniu Namaszczenia, który znajduje się w Bazylice Bożego Grobu i oczywiście też przy grobie - podkreśla.
Jak wygląda krakowskie misterium?
W Krakowie Jerozolimskie Misterium Pogrzebu Pana Jezusa jest odtwarzane od blisko 25 lat przez Komisariat Ziemi Świętej przy ul. Reformackiej 4. W krakowskim misterium może wziąć każdy. Każdego roku licznie przybywają również m.in. przedstawiciele świeckich zakonów, Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Towarzystwa Strzeleckiego "Bractwo Kurkowe" w Krakowie, krakowskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego.
- Krakowskie misterium w każdym roku jest przygotowywane w ten sam sposób i składa się z czterech stacji: skazania na śmierć, ukrzyżowania i śmierci, zdjęcia Pana Jezusa z krzyża i przeniesienie Go na płótnie do namaszczenia, a także złożenie do grobu. Przy każdej stacji jest również odczytywany fragment Ewangelii, a także śpiewane są pieśni pasyjne - wyjaśnia nam franciszkanin.
