- Obecne prace nie powodują utrudnień dla turystów oraz przychodzących na modlitwę do bazyliki. Postawione rusztowanie wpływa jedynie na odbiór estetyczny, ale mamy nadzieję, że zarówno mieszkańcy jak i goście rozumieją, że chwilowe przysłonięcie bazyliki pozwoli na jej upiększenie. I już pod koniec roku będą mogli ją podziwiać w pełni. Na czas konserwacji zostały wyłączone dzwony mariackie, znajdujące się w wieży. Będzie je można usłyszeć w najbliższym czasie jedynie w okresie Wielkanocy - wyjaśnia dr Marta Woźniak.
Koszt tegorocznych prac przy niższej z wież bazyliki Mariackiej w przeważającej większości pokrywa dotacja SKOZK w wysokości prawie 1,4 mln zł.
Co udało się zrobić w ubiegłym roku?
W połowie października minionego roku informowaliśmy o tym, że zniknęły rusztowania, które szczelnie otaczały hejnalicę bazyliki Mariackiej. Wówczas zakończył się II etap kluczowego projektu konserwatorskiego pn. „Dziedzictwo bazyliki Mariackiej. Konserwacja elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską”.
Jak wówczas informowała parafia, zadanie konserwatorskie swoim zakresem obejmowało całą powierzchnię elewacji wieży hejnałowej wraz z zachodnią ścianą szczytową pomiędzy wieżami. Pracom poddany został również hełm wieży wyższej. Istotnym, choć mało widocznym elementem, było wykonanie nowych drewnianych podestów na wieży wyższej.
Wśród licznych prac, które zostały przeprowadzone, przede wszystkim dokonano naprawy dekarskie blachy ołowianej niższych wieżyczek hejnalicy wraz z elementami złoconymi oraz pełny zakres konserwacji więźby dachowej wieży. Aby przeciwdziałać ewentualnym zagrożeniom pożarowym poddano szczegółowej kontroli i naprawom system odgromowy.
Wcześniej odnowiono złoconą koronę
Aktualnie mija też ponad półtorej roku odkąd korona królewska wróciła na wieżę bazyliki Mariackiej. Pierwsze elementy złoconej korony zostały wciągnięte na hejnalicę mariacką o poranku w poniedziałek, 28 sierpnia 2023 roku.
Na szczycie wieży umieszczono również kulę, która także przeszła renowację. To właśnie w niej została umieszczona kolejna kapsuła czasu, a wśród opisów prac i najważniejszych wydarzeń ostatniego dziesięciolecia w bazylice Mariackiej, fotografii, monet i medali był również egzemplarz wydania Dziennika Polskiego. Do kapsuły trafiła również lista darczyńców, którzy przyczynili się do odnowy wieży. Mimo, że korona już pod koniec sierpnia wróciła na wieżę, to tak naprawdę w pełnej okazałości można było ją oglądać na początku września 2023 r.
- Zamierzeniem prac konserwatorskich przy koronie królewskiej i kuli głównej było, aby ich efekt był widoczny jak najdłużej. Ważne dla nas były zarówno działania technologiczne zmierzające do powstrzymania dalszej destrukcji tego niezwykle cennego zabytku i symbolu miasta, jak również efekt estetyczny. Chcieliśmy, aby złoty blask cieszył jak najdłużej krakowian i gości. Dlatego też do zabezpieczania warstwy pozłotniczej użyto najnowszej technologii zaczerpniętej m.in. z przemysłu szkutniczego - wyjaśniał nam wówczas archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.
Prace konserwatorskie przy bazylice Mariackiej współfinansowane są ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków. Parafii pomogły liczne ofiary wiernych i gości.
