Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korona Królewska już na wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej!

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Korona Królewska wróciła na wieżę bazyliki Mariackiej! W poniedziałek, 28 sierpnia od wczesnych godzin porannych, wykonawca rozpoczął wciąganie jej elementów na hejnalicę.
Korona Królewska wróciła na wieżę bazyliki Mariackiej! W poniedziałek, 28 sierpnia od wczesnych godzin porannych, wykonawca rozpoczął wciąganie jej elementów na hejnalicę. Andrzej Banaś
Korona Królewska wróciła na wieżę bazyliki Mariackiej! W poniedziałek, 28 sierpnia od wczesnych godzin porannych, wykonawca rozpoczął wciąganie jej elementów na hejnalicę. 15 sierpnia w kościele Mariackim podczas odpustu parafialnego, abp Marek Jędraszewski stwierdził, że korona na hejnalicy to szczególny znak oraz wielkie wyzwanie. Korona na wieży kościoła pojawiła w 1628 r. jako owoc objawień o. Mancinellego, któremu Matka Boża poleciła nazywać się Królową Polski. – Korona, która mówi o nas, Polakach powołanych do tego, aby patrząc na tę materialną koronę przyjmować Jej życie jako wzór dla siebie – pokornej służebnicy Pańskiej, oddanej dziełu zbawienia dokonanego przez Jej Syna aż do końca. Ta korona mówi, że trzeba Ją czcić, że trzeba Ją kochać, że trzeba być wiernym – podkreślał metropolita.

Pierwsze elementy złoconej korony zostały wciągnięte na hejnalicę mariacką o poranku w poniedziałek, 28 sierpnia. Na szczycie wieży umieszczono również kulę, która także przeszła renowację. To właśnie w niej zostanie umieszczona kolejna kapsuła czasu, a wśród opisów prac i najważniejszych wydarzeń ostatniego dziesięciolecia w bazylice Mariackiej, fotografii, monet i medali będzie również egzemplarz dzisiejszego wydania Dziennika Polskiego. Do kapsuły trafi również lista darczyńców, którzy przyczynili się do odnowy wieży.

Więcej na temat przebiegu renowacji i historii korony pisaliśmy w tekście: Renowacja korony z wieży wyższej bazyliki Mariackiej została zakończona! Odnowiony zabytek wraca na swoje miejsce!

Arcybiskup Marek Jędraszewski o koronie

- Korona, która mówi o nas - Polakach powołanych do tego, aby patrząc na tę materialną koronę przyjmować Jej życie jako wzór dla siebie - pokornej służebnicy Pańskiej, oddanej działu zbawienia dokonanego przez Jej Syna aż do końca. Ta korona mówi, że trzeba Ją czcić, że trzeba Ją kochać, że trzeba być wiernym - mówił abp Marek Jędraszewski podczas odpustu parafialnego w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia. W tych właśnie słowach metropolita krakowski nawiązał do Korony Królewskiej, która pojawiła się w roku 1628 na hejnalicy mariackiej jako owoc objawień o. Giulio Mancinellemu, w których Maryja poleciła nazywać się Królową Polski.

Tego dnia również, na początku liturgii ks. Dariusz Raś zwrócił uwagę na przeprowadzone prace konserwatorskie przy Koronie Królewskiej z wieży hejnalicy. – Korona ta stała się jedną z ważnych inspiracji do upowszechnienia tytułu Matki Bożej jako Królowej Polski – mówił proboszcz bazyliki Mariackiej przypominając o objawieniach Matki Bożej włoskiemu jezuicie Giulio Mancinellemu. – Korona królewska zaprasza nas do modlitwy z Maryją wyniesioną do nieba przed majestat Trójcy Przenajświętszej – dodał ks. Dariusz Raś.

Oto najlepsze miasta do życia w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska