MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto Dolina Raby. Tak wygląda nowe kąpielisko pod Krakowem. Piękne molo, plaża, kajaki i park linowy. Już można pływać i wypoczywać!

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Ośrodek Rekreacji "Dolina Raby" to tegoroczny raj dla plażowiczów
Ośrodek Rekreacji "Dolina Raby" to tegoroczny raj dla plażowiczów Ośrodek Rekreacji "Dolina Raby"/gmina Kłaj
„Dolina Raby” - to nowe miejsce wypoczynku w Kłaju w powiecie wielickim. Wielkie kąpielisko, w którym od tego lata można już pływać, są ratownicy czuwający nad bezpieczeństwem kąpiących się. Są plaże i wiele atrakcji, możliwości uprawiania sportów na lądzie i w wodzie. Powstały place zabaw, ścianki wspinaczkowe oraz park linowy. Nie brakuje wypożyczalni kajaków i rowerków wodnych. Tu można wygodnie wypoczywać. Zobaczcie jak pięknie.

Ten nowy w Małopolsce, wypoczynkowy obiekt Ośrodek Rekreacji "Dolina Raby" zorganizowała gmina Kłaj. Centrum wypoczynkowe znajduje się nad rzeką Rabą. Do niedawna było tu wyrobisko po wydobyciu kamienia, które zagospodarowano dla wędkarzy.

Rekreacja dla wędkarzy i plażowiczów

- Nasz kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny powstał w miejscu wyrobiska, gdzie rzeszowska firma Krusz-Geo wydobywała żwir. Pozyskany teren jako jezioro - łowisko służył na początki wędkarzom. Teraz także z niego korzystają, bo wciąż mają tu swoje łowiska i miejsca z dala od plażowiczów oraz kąpiących się osób. Dla wędkarzy są dwa stawy obok głównego miejsca wypoczynku - mówi nam Zbigniew Strączek, wójt gminy Kłaj.

Cały ośrodek to moc atrakcji, kąpielisko, dwa mola - pływające pomosty. Wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych, jest też przestrzeń dla łodzi motorowych i skuterów wodnych. Są plaże piaszczysta i trawiasta, boiska do siatkówki plażowej i nie tylko, a także siłownie, ścianki wspinaczkowe, dwa place zabaw z kolorowymi urządzeniami. Wyznaczone zostały tereny na pikniki z daszkami robiącymi cień, a w sąsiedztwie mieści się mała gastronomia z wystawionymi stolikami i leżaczkami. Nad przystanią jest miejsce na ognisko oraz parkingi. Wybudowano również budynek administracyjno-sanitarny z prysznicami i toaletami dla użytkowników kąpieliska.

Spacerując po pomostach nad tutejszymi zbiornikami wodnymi, wśród szumiących można zachwycać się pięknymi zachodami słońca.

"Dolina Raby" to pomysł wójta

Organizacja tego centrum wypoczynku "Dolina Raby" to pomysł szefa gminy. Miejsce było idealne w sąsiedztwie rzeki Raby w miejscowości Targowisko na granicy z Kłajem. Jest nieco na uboczu, za wioską. Dojazd jest tylko od strony drogi krajowej nr 94, z autostrady przez Targowisko nie sposób dojechać, bo na drodze tuż za wioską ustawiono szlaban. To z woli mieszkańców, którzy obawiali się, że amatorzy wypoczynku nad wodą "rozjeżdżą" im wioskę, a samorządowcy przyznają, że bardzo wąska droga mogłaby być zakorkowana całe lato.

- Zarządcą ośrodka została samorządowa spółka Wodociągi Gminy Kłaj. Zajmuje się ona administrowaniem tym ośrodkiem. Ten rekreacyjny teren jest stosunkowo duży. Przygotowaliśmy wiele możliwości wypoczynku, zabawy i uprawiania sportów. Obok kąpieliska jest również miasteczko rowerowe, park edukacyjny oraz swoista ścieżka sensoryczna "Ścieżka traw" - wymienia wójt Strączek.

Plażowiczów, amatorów sportów wodnych i odpoczynku codziennie przybywa. Szef gminy przyznaje, że tłumów jeszcze nie ma. - To nie takie znane i rozpowszechnione miejsce jak Kryspinów, ale bardzo atrakcyjne - mówi Zbigniew Strączek.

Kąpielisko z czuwającymi ratownikami

Amatorów wypoczynku nie było jeszcze wielu, może dlatego, że dotychczas obowiązywał tu zakaz kąpieli. W ubiegłym roku gmina nie uzyskała pozwolenia, bo nie miała możliwości zgłosić kąpieliska do ewidencji przed zakończeniem budowy. A zgłoszenie musi być przed końcem roku poprzedzającego otwarcie kąpieliska. Teraz pozwolenia są i ratownicy czuwają nad kąpiącymi się, oczywiście w wyznaczonych do tego miejscach.

Przed kilku laty z inicjatywy wójta zaczęto przygotowywać to miejsce rekreacji z wieloma atrakcjami. Budowa infrastruktury trwała od 2020 roku. Całość kosztowała ponad 4,1 mln zł z pozyskanymi funduszami unijnymi. W ubiegłym roku oddano do użytku obiekt, jednak bez możliwości kąpieli. Teraz i to jest możliwe. Odpoczywać można za darmo w "Dolinie Raby" (ze względu na unijne wymogi trwałości projektu przez pięć lat). Płatne są tylko wypożyczenia sprzętu (rowerki wodne i kajaki) oraz wejście na park linowy.

Obiekt jest też promocją turystyki rowerowej, bo prowadzi do niego przede wszystkim ścieżka rowerowo-piesza, a samochodami można przejechać obok utwardzoną drogą żwirową. Ośrodek został ogrodzony, powstało oświetlenie solarne i monitoring. Początkowo centrum było zamykane o godz. 18. W tym roku latem jest czynne codziennie w godz. 9-21.

Zachwycające ruiny mostu zwanego diabelskim lub anielskim w Czernej

Zjawiskowa Dolina Eliaszówki z eremickim mostem i źródełkami...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska