Południowa obwodnica Nowego Targu to temat, który od kilku lat wzbudza spore emocje w Nowym Targu – zwłaszcza mieszkańców południowo-wschodnich rejonów. Według projektu GDDKiA obwodnica ma zaczynać się na nowo budowanym węźle Nowy Targ Południe w ciągu nowe drogi krajowej DK47, przebiegać w sąsiedztwie osiedla na Polanie Szaflarskiej, a następnie strefy aktywności i dalej nad rzeką Biały Dunajec, przy lotnisku aż do drogi krajowej nr 49.
Mieszkańcy chcą innego przebiegu drogi
Wielu mieszkańców Nowego Targu podnosi, że tak poprowadzona droga spowoduje, że utracą oni tereny rekreacyjne, z których z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Wielokrotnie zaznaczali, że są za obwodnicą, ale w innym przebiegu. Proponowali obwodnicę na południe od rezerwatu Bór na Czerwonem. We wrześniu 2023 roku dyrekcja GDDKiA, poinformowała, że nie da się wybudować obwodnicy w wariancie proponowanym przez mieszkańców. Bo byłaby to dużo droższa inwestycja i ingerowałaby znacznie w obszar Natury 2000.
Rozpoczynają się konsultacje społeczne
Teraz wójt gminy Nowy Targ, który w zastępstwie burmistrza Nowego Targu (ten wyłączył się z postępowania z uwagi na prywatną działkę w obszarze inwestycji) zajmuje się kwestią decyzji środowiskowej, ogłosił formalnie konsultacje społeczne w tej sprawie. Mieszkańcy mają czas na składanie swoich uwag do 19 maja.
- Dopiero teraz rozpoczynają się zatem właściwe, przewidziane prawem konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji. W ramach tej procedury swoje uwagi, spostrzeżenia, zastrzeżenia, oceny i wnioski może złożyć każdy! Nie ma tutaj żadnych ograniczeń (nie trzeba być mieszkańcem Nowego Targu, nie trzeba być pełnoletnim itd.). Nie obowiązują żadne formularze, a treść pisma może być dowolna – informuje Maciej Tokarz, radny miejski.
Aby wziąć udział w konsultacjach wystarczy na adres Urzędu Gminy Nowy Targ (Bulwarowa 9, 34-400 Nowy Targ) wysłać list albo złożyć go na dzienniku podawczym w budynku urzędu.
- Można też wysłać pismo elektronicznie przez ePUAP lub na skrzynkę e-doręczeń Urzędu albo zwykły email (nie ma tu obowiązku podpisu elektronicznego). Im więcej wniosków i uwag do przedsięwzięcia, tym lepiej. Każda uwaga jest istotna i musi być przeanalizowana i rozpatrzona w toku postępowania o ustalenie środowiskowych uwarunkowań dla inwestycji – mówi radny.
GDDKiA planuje rozpoczęcia prac w terenie w 2029, tak by nową drogę oddać do użytku kierowcom w 2031 roku.
