https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków kiedyś i dziś. Tak zmieniła się stolica Małopolski na przestrzeni 100 lat! Zobacz miasto na archiwalnych zdjęciach

Klaudia Warzecha
Kraków kiedyś i dziś. Tak zmieniła się stolica Małopolski na przestrzeni 100 lat!
Kraków kiedyś i dziś. Tak zmieniła się stolica Małopolski na przestrzeni 100 lat! nac/ppg
Kraków sprzed niemal 100 lat - tylko nieliczni pamiętają jak miasto wtedy wyglądało. Dla wielu osób tamto miasto może być nie do poznania – zupełnie inne niż to, które widzimy dziś na co dzień. Setki nowych budynków, bloków i osiedli całkowicie odmieniły jego krajobraz. Choć niektóre obiekty na stałe wpisały się w wizerunek Krakowa i są jego symbolami, również one zmieniły się z biegiem lat – często za sprawą modernizacji i remontów. Zobaczcie, jak wyglądał Kraków kiedyś, a jak prezentuje się dzisiaj. Niektóre miejsca naprawdę mogą Was zaskoczyć!

Spis treści

Kraków kiedyś i dziś! Tak zmieniła się stolica Małopolski

Choć niektóre budynki i miejsca nie zmieniły się aż tak bardzo, to przez ostatnie 100 lat wiele z nich przeszło renowacje i modernizacje. Część dzisiejszych obiektów w ogóle wtedy nie istniała, a mieszkańcy nie przypuszczali, że w miejscach porośniętych drzewami powstaną nowe zabudowania. Dziś, dzięki zachowanym archiwalnym fotografiom, możemy zobaczyć, jak bardzo zmienił się Kraków na przestrzeni lat. Niektóre zestawienia dawnych i współczesnych widoków naprawdę mogą zaskoczyć. Zobaczcie sami Kraków sprzed lat i ten, który znamy dziś!

Zniszczone miasto

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Kraków stał się ważnym ośrodkiem administracji, kultury i sztuki. Dynamicznie zaczął się rozwijać przemysł.

II wojna światowa wyrządziła ogromne szkody, szczególnie w dziedzinie nauki, kultury i gospodarki. 6 listopada 1939 roku Niemcy wywieźli do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz czołowych przedstawicieli krakowskiej elity intelektualnej. W sposób symboliczny okupanci uderzyli też w polskość, niszcząc trzy ważne pomniki – Grunwaldzki na placu Matejki, Adama Mickiewicza na Rynku Głównym i Tadeusza Kościuszki na wzgórzu wawelskim.

Rozwój Krakowa, nowe budynki i czas wielkich zmian

Choć historyczne centrum Krakowa zachowało dawny urok, to kolejne dzielnice i osiedla świadczą o dynamicznym rozwoju urbanistycznym.

Największy rozwój mieszkaniowy Krakowa przypadł na czasy PRL-u, zwłaszcza w latach 70. i 80. Wówczas powstawały ogromne osiedla z tzw. wielkiej płyty. Budowano szybko i masowo, by zapewnić mieszkania rosnącej liczbie mieszkańców, w tym pracownikom nowo powstałych zakładów przemysłowych. To właśnie wtedy rozrastała się Nowa Huta, ale również Krowodrza, Prokocim czy Ruczaj.

W latach 90. i po 2000 roku Kraków zaczął rozwijać się bardziej komercyjnie. Pojawili się prywatni deweloperzy, którzy zaczęli budować nowe osiedla mieszkaniowe, biurowce, galerie handlowe i hotele.

Ostatnia dekada, to kolejna fala dynamicznego rozwoju Krakowa, która trwa do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska