- Zapraszamy dzieci i młodzież do poruszenia koła wyobraźni i przygotowania kolorowych rysunków inspirowanych kołami, które można znaleźć w kopalni w Wieliczce. Obrazki należy przynieść 1 czerwca do punktu sprzedaży biletów na koło widokowe przy szybie Daniłowicza. Autorzy prac będą mogli odebrać wejściówki na koło i z jego wysokości obejrzeć całą okolicę – zachęca do udziału w konkursie wielicka Kopalnia Soli.
Koło widokowe to nowa atrakcja Wieliczki
Ogromna karuzela stanęła na parkingu przy szybie Daniłowicza w Wieliczce (przy głównym wejściu do kopalni) w pierwszej połowie kwietnia. Diabelski młyn, czyli koło widokowe ma 32 metry wysokości. Konstrukcja jest tymczasowa, ma pozostać w Wieliczce do połowy tego roku. Atrakcja cieszy się dużą popularnością. Cena za przejażdżkę – trzy okrążenia - to 25 złotych.
Wejściówki na diabelski młyn - z okazji Dnia Dziecka
Technika wykonania rysunku jest dowolna, jednak musi być on kolorowy, zawierać napis Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz inspirowany wielickimi podziemiami motyw kół lub koła. Konkurs jest przeznaczony dla osób w wieku do 18 lat. Każdy rysunek zostanie uhonorowany dwoma biletami na koło widokowe przy szybie Daniłowicza, natomiast najciekawsze prace pojawią się na stronie internetowej kopalni oraz w jej mediach społecznościowych.
By otrzymać wejściówki na nową wielicką atrakcję wystarczy w niedzielę 1 czerwca przynieść rysunek do kasy koła widokowego. Bilety te można wykorzystać w terminie 1-30 czerwca 2025.
Koła są wszędzie, także w wielickiej kopalni
Koła są wszędzie – w maszynach i urządzeniach, w pojazdach i w budynkach, w sztuce i języku, a także w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce.
- Nietrudno je odszukać. Okrągłe jest wyrzeźbione w komorze Staszica logo UNESCO, podobnie słynne żyrandole w kaplicy św. Kingi oraz w komorze Michałowice, a także głowica górniczej lampy. Na Trasie Turystycznej, w komorze Pieskowa Skała zwiedzający mogą zobaczyć pompę pater noster, zaś na Trasie Górniczej w komorze Tanecznica koło czerpakowe. Górniczego charakteru nadają Wieliczce wieże szybowe, a wraz z nimi koła linowe. Urobek z prac zabezpieczających przewozi się w wozach wyposażonych oczywiście w koła. Wózki górnicze zmieniają kierunek na skrzyżowaniach dzięki okrągłym zwrotnikom. Ogromne drewniane koło stanowiło kluczowy element kieratu polskiego. Niejeden zasłużony górnik z dumą nosi przypięte do munduru okrągłe medale. Ozdobą galowego górniczego munduru są złote guziki – rzecz jasna okrągłe… - podpowiadają pracownicy wielickiej kopalni.
