https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczególna misja soli z Wieliczki. Bryłka mająca ponad 13 milionów lat lada dzień poleci w kosmos

Jolanta Białek
Opracowanie:
Muzeum w Wieliczce zaproponowało Polskiej Agencji Kosmicznej dwie solne bryłki. Do lotu w kosmos wybrano wielicką sól szybikową (z prawej)
Muzeum w Wieliczce zaproponowało Polskiej Agencji Kosmicznej dwie solne bryłki. Do lotu w kosmos wybrano wielicką sól szybikową (z prawej) materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Bryłka soli z kopalni w Wieliczce poleci na dniach w kosmos, w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wiadomo już jaki będzie rodzaj „kosmicznej” soli oraz co stanie się z nią, gdy powróci na ziemię. Polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski zabierze na orbitę także inne przedmioty przedmioty, symbolizujące polską kulturę i tożsamość, w tym wiersze Wisławy Szymborskiej.

Start polskiej misji kosmicznej nazwanej „Ignis” (w języku łacińskim - ogień) zapowiedziano „nie wcześniej niż w maju 2025”. Potrwa ona około dwóch tygodni, a jej celem będą eksperymenty naukowe i technologiczne.

Dwie bryłki do wyboru. W kosmos poleci wielicka sól szybikowa

Polska Agencja Kosmiczna poprosiła Muzeum Żup Krakowskich w Wileiczce o przekazanie bryłki soli kamiennej, którą mógłby zabrać w kosmos polski astronauta, już w 2024 roku.

- Muzeum wysłało dwie bryłki: prostą sól szybikową, pochodzącą z pokładowej części wielickiego złoża (powstałego około 13,6 mln lat temu) oraz bryłkę w postaci kryształu. Ostatecznie wybrana została ta pierwsza i właśnie ona odbędzie podróż w ramach misji technologiczno-naukowej, realizowanej na Międzynarodową Stację Kosmiczną – poinformowali w tym tygodniu wieliccy muzealnicy.

Po powrocie z orbity wyjątkową bryłkę soli można będzie podziwiać na ekspozycji w Wieliczce. - Po zakończeniu misji wszystkie przedmioty zostaną zwrócone do instytucji, które je udostępniły. Mają trafić do zbiorów muzealnych i stać się częścią dokumentacji tej historycznej misji – zaznacza Muzeum Żup Krakowskich.

Drugi Polak w kosmosie. Zabierze na orbitę także wiersze Szymborskiej

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wyruszy Sławosz Uznański-Wiśniewski, który będzie drugim Polakiem w kosmosie (a pierwszym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). W misji „Ignis” stanowiącej część programu Axiom-4, realizowanego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną oraz NASA, weźmie udział także trzech innych astronautów (Amerykanka, Węgier i Hindus).

Oprócz wielickiej soli polski astronauta zabierze na orbitę także inne pamiątki, udostępnione przez polskie instytucje nauki i kultury. Będą to m.in. dwa wiersze Wisławy Szymborskiej („Radość pisania” i „Sto pociech”) oraz pamiątki związane z Mikołajem Kopernikiem i Marią Skłodowską-Curie: diagram zaczerpnięty z De revolutionibus” (z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku) oraz faksymile pierwszej strony rozprawy doktorskiej noblistki, wraz z pocztówką–cegiełką z jej odręczną adnotacją dotyczącą budowy Instytutu Radowego (z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie).

W kosmos polecą ponadto

  • rękopis „Mazurka As-dur” Fryderyka Chopina (udostępniony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)

  • „złoto północy”, czyli bursztyn z plaży na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku (ze zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku)

  • krajka - fragment tkaniny w formie bransoletki (z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie)

  • polskie litery zawierające znaki diakrytyczne: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż

  • plakat misji IGNIS autorstwa Andrzeja Pągowskiego, który w 1978 roku uwiecznił na plakacie lot w kosmos pierwszego Polaka, gen. Mirosława Hermaszewskiego

  • polska flaga oraz oryginalna naszywka z misji Sojuz 30, którą miał na mundurze gen. Hermaszewski (udostępniona przez Centrum Badań Kosmicznych PAN)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska